Ferenc pápa és a szegények iránti elköteleződése: szavak és tettek - Vatican News Ferenc pápa tanítása a szegénységről mély hatással van a katolikus közösségre és azon túl is. Szavai és gesztusai egyaránt hangsúlyozzák a szegények melletti kiállást, megj

A szegények lesznek az utolsók, akik elbúcsúznak Ferenc pápától, mielőtt eltemetik a Santa Maria Maggiore-bazilikában. Ők azok, akiket pápasága során kiemelt szeretettel és figyelemmel övezett, ezért is vette föl Assisi szentje után a Ferenc nevet. Andrea Tornielli, a Kommunikációs Dikasztérium főszerkesztőjének jegyzete.
A "legutolsók" lesznek azok, akik utoljára fogadják a pápát a Santa Maria Maggiore-bazilika küszöbén, a Salus Populi Romani - Mária ikon alatt, ahol az ő anyai tekintete vigyáz a pápa nyugalmára. A római püspök, aki szinte a világ másik végéről érkezett, földi útja végén nem a hatalmasok, hanem a szegények, migránsok, hajléktalanok és kirekesztettek körében találja magát. Ők, akik tanítása minden evangéliumi lap középpontjában áll, most együtt állnak, hogy megmutassák, valójában ők képviselik a szeretetet és az elfogadást.
Húsvéthétfő reggelén Kevin Joseph Farrell camerlengo bíboros hangsúlyozta Ferenc pápa tanításának egy lényeges aspektusát, amikor bejelentette a pápa váratlan halálát: "Azt tanította nekünk, hogy élni kell az evangélium értékeivel híven, bátran és egyetemes szeretettel, különösen a legszegényebbek és kitaszítottak érdekében." "Szeretném, ha egy szegény egyházunk lenne, amely a szegényekért él!" – fogalmazott pápasága kezdetén. "Az egyház számára a szegények választása először is teológiai kérdés, és csak ezután kulturális, társadalmi, politikai vagy filozófiai vonatkozású: Isten először nekik adja irgalmasságát. Ez a preferencia mély hatással van minden keresztény hitéletére, akiknek Jézus érzéseit kell magukban őrizniük" – írta Ferenc pápa Evangelii gaudium című apostoli buzdításában. Ez a dokumentum, amelynek mélyebb megértésére még várnunk kell, alapjaiban határozta meg Péter utódának szolgálatának irányvonalát.
Ezek a szavak mindig konkrét cselekedetekkel és döntésekkel társultak. Ő volt az első pápa, aki Assisi szentjének nevét vette fel, és folytatta elődjei tanítását. Szent XXIII. János, aki megnyitotta a II. vatikáni zsinatot, így fogalmazott: "Az egyház úgy jelenik meg, amilyen és amilyen lenni akar, mindenki egyházaként, különösen a szegények egyházaként." Ez a szavakra és tettekre épülő tanítás az első dél-amerikai pápa számára az evangéliumból és az egyházatyák tanításaiból származik. Mint Szent Ambrus is megfogalmazta: "Nem a te birtokod, amit a szegénynek adományozol; valójában csak visszaadod neki, ami az övé. Hiszen az, amit kisajátítasz, közösen, mindenki használatára lett megteremtve. A földet mindenki kapta, nem csupán a gazdagok." E szavak nyomán Szent VI. Pál megfogalmazta Populorum progressio című enciklikájában, hogy a magántulajdon nem ad senkinek feltétlen és abszolút jogot, és senki sincs feljogosítva arra, hogy saját kizárólagos használatra megtartson magának többet, mint amire valóban szüksége van, amikor másoknak nincsenek meg a létfontosságú szükségleteik.
Vagy ahogy Aranyszájú Szent János, aki híres homíliájában azt mondta: "Meg akarod tisztelni Krisztus testét? Ne engedd, hogy megvetés tárgya legyen tagjaiban, vagyis a szegényekben, akiknek nincsenek ruháik, hogy elfedjék magukat. Ne itt tiszteld Krisztust a templomban selyemdrapériák között, mialatt kint elhanyagolod azt, aki szenved a hidegtől és a ruhátlanságtól. Őt, aki azt mondta: Ez az én testem, azt is mondta: Éheztem és nem adtatok ennem".
Az ideológiai kereteken kívül állva, az egyházat nem politikai motivációk irányítják, amikor arra ösztönöz, hogy lépjünk túl a közöny globalizációján, ahogyan azt Ferenc pápa kifejezte. Az ő lépéseit csupán az evangélium szavai vezérlik, megerősítve az egyházatyák örökségével, akik arra hívnak minket, hogy figyelmünket az utolsókra irányítsuk, akiket Jézus különösen szeretett. Ezek az utolsók éppen most ölelésükkel kísérik őt az utolsó útjára - zárja gondolatait Andrea Tornielli, a Kommunikációs Dikasztérium főszerkesztője.