A fényváltoztató festék innovatív megoldást kínálhat az üvegházak tenyészidejének meghosszabbítására - számol be a Magyar Mezőgazdaság.


Az University of Bath és Cambridge egyetemeken, illetve kereskedelmi partnerüknél, a Lambda Agri-nál dolgozó kutatók üvegházakhoz kifejlesztettek egy olyan festékbevonatot, amely használatával kevesebb energiával lehet majd több növényt termelni.

A jövőben a technológia az Egyesült Királysághoz hasonlóan vagy annál kevésbé napfényes helyeken fenntarthatóbb módon segíthet kiterjeszteni a tenyészidőt.

Az üvegházakon alkalmazott új festékbevonat olyan, mint egy védőlakkréteg, amely képes kiszűrni a napfény kék spektrumát, és azt vörös fényre alakítani. Ez a folyamat jelentősen növeli a növények növekedéséhez szükséges vörös fény mennyiségét. Az Egyesült Államokban már végeztek sikeres kísérleteket hasonló technológiával, amely indiumot, egy ritkaföldfém anyagot használt. Azonban brit kutatók felfedeztek egy olcsóbb és könnyebben hozzáférhető alternatívát, amely szabadalommal védett, és kiváltja az indiumot.

Szabadföldi kísérletekben, kezelt üvegházakban termesztett bazsalikom esetében 9%-os terménynövekedést mutattak ki.

Related posts