Fahrettin Altun: Törökország a digitális korban az igazság melletti küzdelem élharcosa - Mandiner Fahrettin Altun, Törökország kommunikációs igazgatója, hangsúlyozta, hogy a modern digitális térben a valóságnak és az igazságnak való hűség rendkívül fonto
Az olyan mesterséges intelligencia, amely deep fake-eket hoz létre, képes arra, hogy a valódi tartalmat szinte megkülönböztethetetlenné tegye a hamisítványoktól. Ez a jelenség nemcsak a közbizalom aláásásához vezet, hanem tovább mélyíti az igazság válságát is.
A mai kor az emberi társadalom számára nem csupán új lehetőségeket, hanem jelentős kihívásokat is hoz magával. Olyan időszakban élünk, ahol az információ gyors előállítása és terjesztése vált jellemzővé, és ennek következtében a kommunikációs ökoszisztéma mélyreható változásokon megy keresztül. Ez a transzformáció nem csupán pozitív fejlődéseket hoz, hanem komoly morális, kulturális és humanitárius problémákat is felvet, amelyekre érdemes odafigyelni és reagálni.
Ma, amikor az emberiség az "igazság válságaként" ismert bizonytalan kuszasággal küzd, és az igazságot a hazugságtól elválasztó vonal egyre inkább elmosódik, komoly kihívásokkal nézünk szembe. És értjük azt is, hogy eme bizonytalanságban a kiigazodás egyetlen módja a hatékony kommunikációs stratégiák kialakításán keresztül vezet.
Célunk, hogy hatékonyan feltérképezzük és irányítsuk a technológia által átalakított kommunikációs ökoszisztéma adta lehetőségeket és kockázatokat, mindig a társadalom érdekében. Az új innovációk gyökeresen átalakítják a társadalmi kommunikációs szokásokat, a digitális média pedig egyre inkább életünk szerves részévé válik. E folyamat legszembetűnőbb aspektusa a mesterséges intelligencia szerepe a kommunikációs interakciókban.
A mesterségesintelligencia-eszközök gyorsan alakítják át bolygónkat és az összes szektort. Ma a mesterséges intelligencia a stratégiai kommunikáció paradigmaváltó erejeként tűnik ki. A lehetőségek, melyeket az adatelemzés, a tartalomgyártás és a krízismenedzsment terén kínál, olyan gyorsaságot és hatékonyságot tesznek lehetővé, melyek akár néhány évvel ezelőtt is elképzelhetetlenek voltak. Ezek a nemrég még a sci-fikben elképzelt dolgok mára mindenki számára elérhetők.
Az olyan mesterséges intelligencia, amely deep fake-eket hoz létre, képes arra, hogy a valódi tartalmat szinte megkülönböztethetetlenné tegye a hamisítványoktól. Ez a jelenség nemcsak a közbizalom aláásásához vezet, hanem tovább mélyíti az igazság válságát is. Ez jelentősen felerősíti a dezinformáció, a manipuláció és az etikai kihágások pusztító hatásait. Az egyén visszhangkamrákba zárása egy algoritmusok irányította világban csak a társadalmi polarizációt szítja, miközben az igazság helyébe manipuláció lép. Ez a körülmény hívja fel a figyelmet az etikai alapelvek alkalmazására az AI szabályozásában. Az AI használata a digitális szférában emellett számos egyéb téren ad okot aggodalomra, ideértve az erkölcs, transzparencia és elszámoltathatóság vonatkozásait.
Az algoritmusok sebessége lehetővé tette a dezinformáció gyors elterjedését a közösségi médiában, miközben a hiteles információkhoz való hozzáférést jelentősen korlátozták. Ennek következtében a társadalom számára komoly kihívást jelentett, hogy megbízható adatokhoz jussanak az aktuális eseményekről és az emberi jogokkal kapcsolatos visszaélésekről.