Egy német férfi fémkereső segítségével ezeréves viking kincseket bukkant fel, amelyek régmúlt idők titkait őrzik.

Egy német fémdetektáló szakértő izgalmas vikingkori kincsre bukkant Észak-Németországban. A lelet körülbelül 200 különféle tárgyból áll, amelyek Európa különböző tájairól származnak. A LiveScience jelentése szerint a gyűjteményben található arab érmék, ezüsttömbök, valamint egy figyelemre méltó medál is. Ez utóbbi vagy egy keresztet, vagy Thor kalapácsának befejezetlen sziluettjét ábrázolja, ami különösen izgalmas felfedezés a viking kultúra szempontjából.
Birte Anspach, a schleswig-holsteini Tartományi Régészeti Hivatal szóvivője a médiának kifejtette: amennyiben a medálon valóban kereszt látható, az akár a kereszténység korai terjedésének nyomait is felfedheti a régióban.
A kincs Észak-Németország területén, Haithabu közelében került elő, amely a viking korszakban (Kr. u. 793-1066) jelentős tengeri kereskedelmi csomópontként működött. A 9. században a kereszténység fokozatosan kezdett elterjedni a városban, amikor Szent Ansgar látogatást tett a térségben. Anspach szavai szerint a keresztény hit elfogadása nem volt hirtelen folyamat; inkább egy hosszú, több generáción átívelő átalakulás eredménye volt.
A következő évszázadban Haithabu környékén az emberek többsége továbbra is pogány maradt. A régészek azonban találtak ebből az időszakból származó keresztény szimbólumokat sírokban, így lehetséges, hogy ez a medál egy korai keresztényé volt.
Lehetséges, hogy az ékszer Thor híres kalapácsát, Mjölnirt, örökítette meg, ám a kivitelezését nem fejezték be. Ezek a medálok egyfajta hűséges szimbólumként szolgáltak a régi északi istenek iránt, különösen abban az időszakban, amikor a kereszténység fokozatosan teret hódított Skandináviában és Európa más tájain. A skandináv mitológia szerint ezt a mennyei fegyvert a törpék kovácsolták a Valhalla isteneinek, és Thor ezt használta az óriásokkal vívott harcaiban, így a kalapács nemcsak erejét, hanem a mitológia gazdag örökségét is szimbolizálta.
Az ezeréves leleteket Arjen Spießwinkel találta meg, aki a schleswig-holsteini önkéntes fémkeresős csoport tagja. Spießwinkelnek korábban is voltak történelmi jelentőségű felfedezései, most is rögtön értesítette a tartományi régészeket.