Ezek a betegségek különböző tüneteket mutathatnak nőknél és férfiaknál.


Történelmi pillanat a Vatikán falai között: XIV. Leó pápa legújabb üzenetével felkeltette a világ figyelmét, és a hírek középpontjába került. Mindenki erről a sorsdöntő bejelentésről beszél, amely új irányokat szabhat a katolikus egyház jövőjének.

A szívroham során gyakran tapasztalható figyelmeztető jel, hogy az ember úgy érzi, mintha egy hatalmas elefánt nehezedne a mellkasára – ez a tünet főként a férfiakat érinti. A nők esetében azonban a figyelmeztető jelek sokkal finomabbak és változatosabbak: előfordulhat, hogy nyomásérzést tapasztalnak a felső háti részen, vagy akár állkapocsfájdalom, légszomj, gyomorégés, szédülés, esetleg kimerültség is jelentkezik. Szomorú, de igaz, hogy a nők szívroham miatti halálozási kockázata magasabb, mint a férfiaké – valószínűleg éppen amiatt, mert a tüneteik annyira általánosak, hogy könnyen más problémák jeleként is értelmezhetők.

Az agyvérzés klasszikus tünetei, mint például az egyik oldal hirtelen gyengesége, a beszéd- és egyensúlyvesztés, valamint a zavartság, leginkább a férfiakat érintik. Ezzel szemben a nőknél gyakran másféle jelek mutatkoznak, mint például ájulás, fokozott izgatottság, hallucinációk, hányás, fájdalom, csuklás és görcsrohamok. A nők esetében a stroke kockázatát különféle tényezők, például a terhesség vagy a fogamzásgátló szerek használata növelheti, és a felépülés is általában bonyolultabb folyamatot jelent számukra.

Bár a húgyúti fertőzések a nőknél jelentősen gyakoribbak, a férfiaknál ezek a problémák sokkal bonyolultabbak. Az okok is eltérőek a két nem esetében: a nőknél a fertőzések gyakran szexuális aktusokból vagy az ürülékből származó baktériumok miatt alakulnak ki, hiszen a húgycső viszonylag közel helyezkedik el a hüvelyhez és a végbélnyíláshoz. Ezzel szemben a férfiaknál a húgyúti gyulladások leggyakoribb kiváltói a megnagyobbodott prosztata vagy a vesekő, amelyek sokkal összetettebbé teszik a helyzetet.

Nőknél jóval gyakrabban fordul elő csontritkulás, mint a férfiaknál, aminek oka, hogy a nők csontsűrűsége kisebb, mint a férfiaké, ráadásul a menopauzával járó ösztrogénhormon-termelés csökkenése is csontvesztést okoz. Érdekes, hogy hiába veszélyeztetettebbek a nők, a férfiak kétszer nagyobb valószínűséggel halnak meg csípőtörés miatt.

A nők kétszer olyan gyakran tapasztalnak depressziót, mint a férfiak, és ez gyakran hormonális változásokkal összefüggő időszakokban következik be, mint például menstruáció, menopauza, terhesség vagy a szülés utáni időszak. A tünetek jelentősen eltérhetnek a két nem között: míg a nők esetében a szomorúság, ingerlékenység, alvásproblémák és önértékelési zavarok a legjellemzőbbek, a férfiaknál inkább frusztráció, testi fájdalom, és néha alkoholfüggőség, valamint kockázatvállaló viselkedés figyelhető meg. Ezenkívül a nők reakciója az antidepresszánsokra is eltér a férfiakétól, így a depresszió kezelésében elengedhetetlen, hogy figyelembe vegyük a nemek közötti különbségeket.

A nőknél gyakoribb a stressz, és másként is jön ki rajtuk: gyakrabban panaszkodnak fej- vagy gyomorfájásra, vagy sírhatnékuk van. Férfiaknál ritkák a fizikai tünetek, ők inkább haragosak, ingerlékenyek.

Related posts