Kérlek, tedd egyedivé a következő szöveget: "Ez most tényleg komoly? A szocialista párt képviselői a koronatanú kizárását követelik a korrupciós botrányokkal kapcsolatos ügyben (videó) - PestiSrácok."


Ez tényleg megtörténik? A szocialisták a korrupciós botrányokkal kapcsolatos ügyekből a koronatanú kizárását sürgetik (videó) – Szemán László János, 2025. január 8.

Rendkívül egyszerű módon zárhatják le a zuglói parkolási botrány és a BKV informatikai ügy kapcsán indult büntetőpert, amely neves szocialisták ellen irányul. A védők tegnap javasolták, hogy zárják ki a bizonyítékok közül Fuzik Zsolt vallomását, mivel véleményük szerint ő büntetőjogilag fenyegetett, ezért hitelessége megkérdőjelezhető. Baja Ferenc és Molnár Zsolt ügyvédje arra kérte a bíróságot, hogy a BKV-hoz kapcsolódó ügyet külön kezeljék a másik két ügydolgotól, mivel azok teljesen eltérő személyeket és cégeket, valamint szakterületeket érintenek. A bíróság május 14-ig hoz döntést ezekben az ügyekben.

Miután minden vádlott tagadott tegnap a Fővárosi Törvényszéken a zuglói parkolási, illetve a BKV informatikai botránya nyomán indult büntetőeljárásban, az előkészítő ülésen, május 14-re és 15-re kitűzte a bíró a bizonyítási eljárást.

A védelem, a vádlottakkal egyetértésben, egy meglehetősen egyszerű, ámde hatékony módszert talált arra, hogy a tárgyalás menetét megakaszthassa és gyorsan lezárhassa. Javasolták, hogy a bíróság zárja ki az eljárásból a koronatanú, Fuzik Zsolt vallomását, hivatkozva arra, hogy ő büntetőjogi szempontból veszélyben van - akár 20 év börtönbüntetés is várhat rá -, így véleményük szerint a vallomás hitelessége megkérdőjelezhető.

Egy zuglói parkolóórán felbukkanó figyelemfelkeltő felirat hívta fel a figyelmet a parkolási rendszer problémáira: "Karácsony alkalmatlanságának az ára napi 1 millió forint - Ön fizeti!" Az üzenet a Fidelitas által szervezett akció részeként jelent meg a XIV. kerületi Hermina úton, 2019. május 5-én. Borbély Ádám, a budapesti Fidelitas elnöke hangsúlyozta, hogy Zugló polgármestere, Karácsony Gergely, akinek az MSZP is támogatást nyújt, felelős a kerület veszteséges parkolási rendszeréért. Miközben a többi kerület sikeresen nyereséggel üzemelteti a parkolást, Zugló naponta 1 millió forintos veszteséget könyvelhet el.

(MTI/Bruzák Noémi)

A vád egyértelműen Fuzik Zsolt vallomásaira épül, ami Fuzik nélkül csak izgalmas, ám nem bizonyító erejű olvasmány.

Fuzik Zsolt, a BKV és a CBA egykori informatikai igazgatója, terhelő vallomásaival súlyosan érinti a vád alá helyezett személyeket. A zuglói parkolási cég prominens munkatársaként Fuzik részletesen tájékoztatta a nyomozókat arról, hogy kik, mikor és mekkora összegeket kaptak a SIS Parking Kft. nyereségéből származó korrupciós juttatások formájában. Vallomásai világosan felvázolják a pénzügyi visszaélések hálózatát, amely a cég működését övezte.

Horváth Csaba, Zugló korábbi polgármestere, valamint Tóth Csaba, az MSZP országgyűlési képviselője is érintetté vált a kerület parkolási vállalatának bevételeiből származó vesztegetési pénzek ügyében. Fuzik Zsolt tanúvallomása szerint a Horváth-Tóth duó több mint 250 millió forintot kapott kézhez feketén.

Tóth Csaba (b) és Horváth Csaba (Képkivágás: MW/Kurucz Árpád felvételéből)

Fuzik Zsolt vallomása alapján 2009 óta ismeri Horváth Csabát, amikor az előbbi a BKV informatikai igazgatójaként, míg az utóbbi főpolgármester-helyettesként tevékenykedett. A zuglói parkolási szerződéssel kapcsolatos tárgyalások 2016-ban indultak, ekkor mutatta be Horváth Tóth Csabának Fuzikot, és a három politikus először a budai Rózsakert Bevásárlóközpontban találkozott. A két szocialista politikus javasolta Fuziknak, hogy az általa képviselt SIS Parking Kft. akkor nyerheti meg a zuglói parkolás üzemeltetési feladatait, ha a cég a profit felét visszaosztja. - Ezen a megbeszélésen elhangzott, hogy a pályázat kiírása a mi irányelveink szerint, az általunk biztosított műszaki és gazdasági feltételek alapján fog történni - nyilatkozta.

A SIS Parking Kft. végül két fontos szerződést szerzett Zugló területén. Az egyik megállapodás keretében a cég 2017 és 2019 júliusa között felelt az automaták karbantartásáért, tisztításáért és kiürítéséért, továbbá a begyűjtött pénz szállítását is elvégezte. A másik szerződés egy innovatív parkolási szoftver üzemeltetésére irányult, amely segítette a helyi közlekedés gördülékenyebbé tételét.

Fuzik Zsolt beszélt arról is, hogy

Horváth Csabával később egy zártkörű beszélgetésre került sor, ahol a politikus nyíltan kifejtette, hogy havi hárommillió forintnyi támogatást szeretne még kapni. Ezt az összeget azonban csak néhány hónapig tudta élvezni a jelenlegi polgármester, mivel Zuglóban bevezették a hétvégi ingyenes parkolás lehetőségét, ami drasztikusan csökkentette a társaság bevételeit.

A vallomásból kiderült, hogy a SIS Parking befolyásos munkatársa részletes jegyzeteket készített a vesztegetési pénzek átadásának helyszíneiről és pontos összegeiről. Horváth Csaba különmillióit a Kálvin téri California Coffee Company kávézónál adta át Fuzik Zsolt. Tóth Csaba havi 10-15 millió forintot kapott, amelyet a Budakeszi úti Öko Lakópark egyik ingatlanában vett át. Az ügylet nyomai egyértelműen rávilágítanak a mögöttes kapcsolatokra és a pénzmozgásokra.

A pénzek átadása során nem volt más tanú jelen, azonban a parkolási cég ügyvezetője, Sz. Zoltán, Fuzikkal együtt végezte el az összegek átvizsgálását, így pontosan tisztában volt a tranzakció részleteivel és azzal, hogy kinek szánják az összegeket.

Fuzik Zsolt szerint Horváth Csaba elintézte, hogy SIS Parking által kibocsátott számlák mindig rendesen, időre ki legyenek fizetve, illetve segített más nehézségek "elsimításában" is. Mindemellett, amikor szóba került, hogy kiterjesztenék a parkolási övezetet, akkor Horváth Csaba azt ígérte, segít majd elintézni ezt a Fővárosi Önkormányzatnál.

Újbudáig is eljutottak a szálak?

Büki László, Újbuda korábbi városüzemeltetési igazgatója ellen az a vád fogalmazódott meg, hogy üzleti kapcsolatot alakított ki a Fuzik céggel, hogy a zuglói mintához hasonló parkolási feltételeket teremtsenek a kerületben. A megállapodás végül létrejött a SIS Parking Kft. és Újbuda önkormányzata között, amely három éven át látta el a parkolási szolgáltatásokat. Az ügyészség állítása szerint Büki havi 4 millió forintot kért a Fuziktól az ügyletért cserébe.

Egy vádlott, aki a másik oldalon áll, egy olyan történet részese, ahol az igazság és a védelem harca zajlik. Ő nem csupán egy névtelen figura a bíróságon; a múltja, a döntései és az érzelmei mind hozzájárulnak ahhoz, hogy megértsük az ő perspektíváját. Minden egyes pillantás, amit a tanúk irányába vet, minden egyes szót, amit a védője mond, egy újabb réteget ad hozzá a történetéhez. A másik oldalról nézve a vádlott nem csupán a bűnösség terhével küzd, hanem a saját belső démonjaival is, miközben próbálja bizonyítani, hogy nem csupán a vádak, hanem az emberi tapasztalatok is formálják őt. Az ő szemszögéből a bíróság nem csupán egy hely, ahol ítélet születik, hanem egy színpad, ahol az élet drámája játszódik.

A vádirat szerint Jelen Tamás, a zuglói Fidesz elnöke, Fuziknál jelentkezett, és azt hangoztatta, hogy képes befolyásolni a parkolási szerződés megtámadását. Ennek kapcsán egy belvárosi kávézóban 2-3 millió forintot kért azért, hogy ne avatkozzon az ügyekbe.

Fuzik vallomásaiból a Magyar Nemzet szemezgetett 2022-ben. Könnyen belátható, hogy Fuzik-vallomások nélkül a vád bizonyítása szinte esélytelen. Az azonban több, mint jóslás, hogy a Fuzik-vallomások maradnak, a bíró várhatóan elutasítja a védői indítványt.

A védők a tegnapi napon – többek között –

indítványozták Tarlós István volt és Karácsony Gergely jelenlegi főpolgármester tanúkénti meghallgatását is.

A BKV informatikai botránya: egy város közlekedésének sötét oldala Budapesten, a főváros szívében, ahol a tömegközlekedés a mindennapok szerves részét képezi, egy súlyos informatikai botrány robbant ki, amely sokakat meglepett és felháborított. A BKV, a város tömegközlekedéséért felelős cég, évek óta küzdött már az elavult rendszerekkel, ám a legújabb fejlesztések körüli visszásságok rávilágítottak arra, hogy a probléma sokkal mélyebb gyökerekkel bír. A botrány középpontjában a legújabb informatikai projekt állt, amelynek célja a közlekedési adatok modernizálása és a felhasználói élmény javítása volt. Azonban a kiválasztott szállítóval kötött szerződések, a költségvetési túllépések és a határidők csúszása nemcsak a projekt sikerét veszélyeztették, hanem a közvélemény bizalmát is aláásták. A sajtóban megjelent hírek szerint a BKV vezetése nemcsak a megfelelő felügyelet hiányával vádolható, hanem a döntéshozatali folyamatok átláthatatlansága is komoly kérdéseket vetett fel. Az ügyészség vizsgálatot indított, és a közlekedési vállalatot érintő korrupciógyanú is napvilágot látott, ami tovább fokozta a feszültséget a városlakók körében. A botrány nemcsak a közlekedési rendszer működését befolyásolja, hanem a főváros jövőbeli fejlesztéseit is. A BKV-nak sürgősen lépnie kell, hogy helyreállítsa a lakosság bizalmát, és bebizonyítsa, hogy képes a modern technológiai kihívások kezelésére, miközben a budapesti közlekedés hatékonyságát és megbízhatóságát is javítja. A város lakói már nem csupán utazni szeretnének – joggal várják el, hogy a közlekedési szolgáltatások átláthatóak és felelősségteljesek legyenek.

Horváth Csaba (b), Baja Ferenc (k) és Bárándy Péter ügyvéd, volt igazságügyi miniszter (j) az előkészítő ülés előtt (Fotó: MW/ Havran Zoltán)

Baja Ferenc és Molnár Zsolt a BKV telephelyeinek informatikai szolgáltatási szerződése körüli ügylet kulcsszereplői. A vádirat szerint Baja Ferenc, a főváros informatikai vezetője, 30 millió forintot kért annak érdekében, hogy ne akadályozza a szerződés megkötését, amire Fuzik beleegyezett. Ezt követően Molnár Zsolt is értesült a megállapodásról, és ő is pénzt követelt, konkrétan 40 millió forintot, amivel Fuzik szintén egyetértett.

Baja Ferenc és Molnár Zsolt jogi képviselője a bírósághoz fordult, kérve, hogy a BKV-val összefüggő ügyet válasszák el a többi két esettől, mivel azok eltérő személyeket, cégeket és területeket érintenek.

Baja Ferenc az előkészítő ülésen kifejezte, hogy a vádirat tartalmát nehezen tudja felfogni, mivel nem látja, hogy kit is befolyásolhatott volna. Kifogásolta, hogy olyan cselekedettel vádolják, amelyet soha nem követett el. Ennek következtében zavarodottságot érez a vádirat kapcsán, és úgy érzi, hogy teljes mértékben kiszolgáltatott helyzetben van.

Molnár Zsolt határozottan elutasította a terhelő vádakat, és azt javasolta, hogy az ártatlansága bizonyítása érdekében vetessék alá poligráfos vizsgálatnak. Emellett azt is kérte, hogy a koronatanú, Fuzik Zsolt, szintén részt vegyen egy hazugságvizsgálaton. Érdemes megemlíteni, hogy Fuzikot a nyomozás során már alávetették poligráfos tesztnek, amely megerősítette, hogy az általa elmondottak valóságnak felelnek meg.

Súlyos büntetések lehetősége kezdett körvonalazódni.

A vádhatóság tegnap Horváth Csabára, Tóth Csabára és Büki Lászlóra 6 év börtönbüntetést és 50 millió forint pénzbírságot, Jelen Tamásra 4 év börtönt és 30 millió forint bírságot, Baja Ferencre 4 évet és 15 millió forint büntetés megfizetését, Molnár Zsoltra pedig 2 év börtönt és 25 millió forint bírságot kért.

Kiemelt fotó: A parkolási maffia ellen tultakoznak, miközben Karácsony Gergely (k) sajtótájékoztatót tart a Fővárosi Közgyűlés ülése előtt a Városházán 2019. március 27-én. Mellette Gy. Németh Erzsébet, a DK és Horváth Csaba, az MSZP fővárosi képviselője. (Fotó: Horváth Péter Gyula)

Facebook hozzászólás

Kapcsolódó témák: BKV-ügy, kizárási indítvány, koronatanú, vádirat, vezetői korrupciós botrány Zuglóban.

Related posts