Kérjük, ne nyisson meg erre az üzenetre kattintva – a rendőrség már figyelmeztetett a lehetséges veszélyekre.


A csalók akár ismerősök nevében is megpróbálhatják átverni.

Egyre több szakértő hívja fel a figyelmet arra, hogy az utóbbi időszakban a csalók tevékenysége jelentősen megnövekedett az internetes térben, aminek következtében sajnos a károsultak száma is folyamatosan nő. Ez a jelenség szorosan összefügg azzal, hogy bár a leggyakoribb átverési módszerek már nem olyan hatékonyak, mint korábban a fokozott tudatosság miatt, a kiberbűnözők egyre kreatívabb megoldásokkal rukkolnak elő. Napjainkban már akár egy ismerős nevét is felhasználva küldenek gyanús üzeneteket, figyelmeztetett az Országos Rendőr-főkapitányság a police.hu weboldalon.

Mint arról a 168.hu is beszámolt, a bűnözők egyre többször próbálják hamis üzenetekkel megtéveszteni a gyanútlan áldozataikat. Ezek az zenetek érkezhetnek a telefonra SMS-ben, de akár e-mailben is, de közös elem bennük, hogy ismeretlen a feladó, és mindegyik tartalmaz egy linket. Ezek hamis weboldalakra vezetnek, amelyet az áldozatok észre sem vesznek, de valamilyen akcióval, vagy épp veszélyre való hivatkozással a bűnözők képesek rávenni őket, hogy megadják a személyes adataikat, vagy akár pénzt is átutaljanak az oldalon keresztül.

Bár sokan már felfedezték ezeket a csalásokat, a bűnözők is folyamatosan fejlődnek, és ma már akár barátok vagy ismerősök nevében is el tudnak küldeni gyanús üzeneteket.

A közösségi média nemcsak a barátokkal való kapcsolattartás színtere, hanem sajnos a bűnözők paradicsoma is. Az emberek gyakran osztanak meg olyan bizalmas információkat, amelyek könnyen célponttá tehetik őket a csalók számára. Egy friss eset Szekszárdon is ezt támasztja alá: egy nő december elején feljelentést tett, miután egy ismerőse nevében megpróbálták átverni. A bűnözők sikeresen feltörték az ismerős közösségi média profilját, majd az ő nevében üzenetet küldtek a nőnek. Az üzenetben azt állították, hogy az ismerős egy új bankszámlát nyitott, és szüksége van egy próbautalásra. A nő, aki abban a hitben volt, hogy az ismerősével kommunikál, 40 ezer forintot utalt át, csak később derült ki számára, hogy a profilját valaki illegálisan használja. A történet rávilágít arra, mennyire fontos a biztonságos online jelenlét és a gyanús üzenetek alapos megfontolása.

A rendőrség figyelmeztetett, hogy az ilyen jellegű esetek nem egyediek, ezért mindig legyünk óvatosak az ilyen üzenetekkel kapcsolatban. Érdemes alaposan átgondolni a közösségi média használatát, és rendszeresen ellenőrizni a biztonsági beállításainkat. Soha ne osszuk meg személyes információinkat, mint például a pontos születési dátumunkat, lakcímünket, vagy a bankszámlánkhoz kapcsolódó adatokat. Ezeket az információkat a csalók akár hivatalos ügyintézés során is visszaélhetik. A tudatosság és a megfelelő óvintézkedések kulcsfontosságúak a biztonságunk megőrzésében.

A hatóság javasolja, hogy mindenki állítsa a profilját privát módra, így csak az ismerősök férhetnek hozzá a megosztott tartalmakhoz. Ha olyan üzenetet kapsz egy ismerőstől, ami gyanús, akár a megfogalmazás, akár a tartalom miatt – különösen, ha pénzügyi tranzakcióra vonatkozik – érdemes telefonon is rákérdezni. Továbbá, ha bármilyen visszaélést észlelsz egy ismerősöd profiljával kapcsolatban, fontos, hogy értesítsd őt, hogy minél előbb meg lehessen oldani a problémát.

Related posts