India elsőként valósította meg a világűrben a pilóta nélküli dokkolás innovatív eljárását.

Elsőként kapcsolt össze India két pilóta nélküli űreszközt a világűrben. A hindu állam a negyedik a világon, ami képes volt erre a műveletre.
India csütörtökön történelmi lépést tett, amikor a negyedik nemzetként sikeresen végrehajtotta egy pilóta nélküli dokkolás műveletét az űrben. Ez a mérföldkő rendkívül jelentős a jövőbeli űrmissziók szempontjából, hiszen Újdelhi ambíciója, hogy megerősítse pozícióját a globális űrhatalmak között, ezzel új dimenziókat nyit meg az ország űrkutatási programjában.
Az Egyesült Államok, Oroszország és Kína az egyetlen ország, amely kifejlesztette és tesztelte ezt a dokkolási képességet - írja a CNN.
Az űrhajó dokkolása zökkenőmentesen lezajlott! Ez a pillanat valóban történelmi jelentőséggel bír!
- jelentette be az Indiai Űrkutatási Szervezet (ISRO) az X platformon.
Az indiai űrügynökség Space Docking Experiment (SpaDex) elnevezésű küldetése során két kis, egyenként mintegy 220 kilogramm súlyú űrhajót helyezett alacsony Föld körüli pályára. A Target és Chaser nevű két űreszköz december 30-án startolt a déli Andhra Prades államban található Satish Dhawan Űrközpontból egy indiai gyártmányú PSLV rakéta fedélzetén.
Csütörtökön került sor a találkozásukra, amit követően zökkenőmentesen megvalósították a dokkolási folyamatot.
A dokkolási technológia kulcsszerepet játszik a jövő űrmissziókban, különösen a műholdak karbantartása és a küldetések céljainak eléréséhez szükséges többszöri rakétaindítások esetében. E nélkül a fejlett megoldás nélkül nehezen valósíthatók meg a komplex űrbeli feladatok.
Az ISRO szerint a hazai fejlesztésű dokkolási technológia kulcsfontosságú lesz, ha India sikerrel kívánja megvalósítani azon törekvését, hogy egy indiai állampolgárt juttasson a Holdra, saját fejlesztésű űrállomást építsen, és mintákat küldjön vissza a Holdról.
A technológia új dimenziókat nyit meg India számára, lehetővé téve, hogy az űrben lévő műholdakról vagy űrhajókról különféle anyagokat, mint például értékes terheket, holdi mintákat, sőt, akár embereket is szállítson.
A küldetés során a dokkolt űreszközök az elektromos energia átvitelének bemutatására is sor kerül, amint összekapcsolódnak. Ez a funkció kulcsfontosságú az űrbeli robotika működéséhez, az űrhajók irányításához, valamint a hasznos teher hatékony hasznosításához a jövőbeni expedíciók során.