Megkezdődött a kereskedés a Gránit Bank részvényeivel, és a tőkeemelés kiemelkedően sikeresnek bizonyult – számol be a Pénzcentrum.
Hegedüs Éva: A Gránit Bank részvényeinek budapesti tőzsdére való bevezetése egy új fejezetet nyit a bank eddigi sikeres történetében. A piaci reakciók lenyűgözőek voltak, hiszen a minimum kibocsátási érték több mint háromszorosára, összesen 21,46 milliárd forintra érkeztek érvényes ajánlatok. A kibocsátó végül 17,7 milliárd forint értékben fogadott el ajánlatokat, amelyeket 14.500 forintos áron kínáltak.
Ez a nagyságrend az elmúlt negyedszázadban az IPO-k keretében megvalósított tőkeemelés nominális értéke alapján a legnagyobb tranzakció volt Magyarországon, a régióban a Gránit Bank volt az egyetlen bank 2016 óta, aki friss tőkét vont be.
Az utóbbi időszakban a Gránit Bank kiemelkedő növekedést, jövedelmezőséget és költséghatékonyságot ért el, miközben számos úttörő megoldást honosított meg. Ezek a megoldások nem csupán a hazai piacon, hanem nemzetközi szinten is figyelemre méltó előnyöket biztosítanak.
Amennyiben a bank által kidolgozott üzleti terv 2033-ig megvalósul, a Gránit Bank a jövőben is a szektor átlagát meghaladó növekedést vár. Profitabilitása, költséghatékonysága és portfóliójának minősége továbbra is kiemelkedő marad. Az ügyfélélmény javítása érdekében nem csupán a digitális innovációkra támaszkodik, hanem a generatív és agentic AI megoldásokat is integrálja a szolgáltatásaiba.
Az ügyfelek elvárásai közé tartozik a megbízhatóság, a gyorsaság és a személyre szabott kiszolgálás, mindez pedig versenyképes árazás mellett. E célok megvalósítása a Gránit Bank alapvető küldetése. A Gránit Guru, amely nem csupán a hagyományos mesterséges intelligencián alapul, a nap 24 órájában elérhető, és folyamatosan alkalmazkodik a termékpalettánk bővüléséhez, hogy maximálisan kielégítse az ügyféligényeket. Kollégáim szerint garantáltan mindig barátságos és segítőkész kiszolgálásban részesítjük ügyfeleinket.
Az árfolyamokkal kapcsolatban bízom a piac sajátos értékítéletében. Optimista szemlélettel tekintek a jövőbe, és úgy látom, hogy a befektetők egyre inkább értékelik a hosszú távú értékteremtést.
Az osztalékfizetéssel kapcsolatban fontosnak tartom hangsúlyozni, hogy az eddigiekig a részvényesek egyetlen fillért sem vettek ki a bankból, a megtermelt eredményeket visszaforgatták, mert hisznek a Gránit Bank sikersztorijában. Az előző kérdésnél már említett hosszú távú üzleti terv alapján a bank először 2027-ben tervez osztalékot fizetni, maximum az adózott eredmény 25%-os mértékéig. A tervekben figyelembe vettük, hogy a tőzsdei befektetők nem csupán a részvények értéknövekedéséből, hanem az osztalékból is részesedni kívánnak, de az osztalékfizetés mértékéről mindig a közgyűlés jogosult dönteni.
Óriási, minden előzetes várakozást felülmúló eredményt hozott a mobilbanki részvényjegyzési lehetőség, amely nóvumként volt elérhető Magyarországon. 1864 befektető jegyzett Gránit Bank részvényt, és közülük 1243 magánszemély a Gránit Bank mobilalkalmazásán keresztül vált tulajdonossá.
Ha az ügyfélszámot alapul véve nézzük, a Gránitos részvényértékesítése során ez a csatorna lenyűgöző, 90,3%-os részesedést mutatott. Ez egyrészt azt tükrözi, hogy ügyfeleink valóban bíznak a Gránit Bankban, amiért hálásak vagyunk. Másrészt pedig megerősíti, hogy a mobilalkalmazásoké a jövő: ügyfeleink örömmel használták és használják ezt az innovatív és egyedi részvényjegyzési módot, még akkor is, ha ez számukra új élményt jelentett.
A Gránit Bank, Magyarország pionír digitális bankja, nem is álmodhatott volna kedvezőbb visszajelzésről. Az ügyfelek mobilalkalmazáson keresztüli részvényjegyzése egyértelműen azt mutatja, hogy a magánszemélyek nyitottak a szokatlan megoldásokra, amennyiben azok egyszerűséget, gyorsaságot és biztonságot kínálnak számukra.
A kibocsátási Tájékoztató nem konkrét összegeket, hanem arányokat tükröz, amelyek továbbra is érvényben maradnak. A Gránit Bank a nyilvános értékesítésből származó források 50%-át a vállalati és lakossági hitelezési tevékenység bővítésére, 35%-át üzletfejlesztési célokra, akvizíciókra és nemzetközi terjeszkedésre, míg 15%-át mesterséges intelligencián alapuló innovációkra kívánja felhasználni.
Az első tizenegy hónap eredményei lenyűgözőek, és minden szempontból felülmúlják a várakozásainkat. November végére a Gránit Bank már több mint 222.000 aktív számlát kezelt, betétállományunk meghaladta az 1.100 milliárd forintot, míg a hitelállományunk több mint 637 milliárd forintot tesz ki. Az adózás előtti nyereségünk pedig túllépte a 17 milliárd forintot. Minden hónapban újabb innovációkkal rukkoltunk elő, például a Gránit Guru alkalmazással, a lakásbiztosítási lehetőségekkel, és az ügyfelek biztonságos bankolását elősegítő keresztazonosítási rendszerrel. Emellett elindítottuk határon átnyúló szolgáltatásainkat Romániában, és nemrégiben élesítettük befektetési szolgáltatásainkat, amelyek mostantól iOS és Android platformokon is elérhetők. Ez az innováció a hazai piacon egyedülálló, mivel a "kettő az egyben" megoldás révén ügyfeleink nem csupán a napi banki szolgáltatásokat vehetik igénybe mobilalkalmazásunkon keresztül, hanem lehetőségük van befektetési jegyek, lakossági állampapírok, valamint a Budapesti Értéktőzsdén elérhető részvények vásárlására és eladására is. Továbbá értékpapírszámla-nyitásra és a MiFID teszt elvégzésére is van lehetőségük.