Fedezd fel a Hold eddig ismeretlen titkait! Megdöbbentő új információk láttak napvilágot, amelyek teljesen új perspektívából világítják meg ezt az égitestet.
A Hold másik oldalán felfedezett kőzetek izgalmas titkokat rejtenek, amelyek új perspektívákat nyújtanak a világűr megértésében.
A kutatók alaposan tanulmányozták a Hold rejtett oldaláról visszahozott mintákat, és a vizsgálatok során arra a következtetésre jutottak, hogy vulkáni aktivitás formálhatta az égitest felszínét. Ezek az eredmények a Chang'e-6 kínai űrmisszió által gyűjtött minták első tudományos elemzésének számítanak.
A nature.com cikke alapján a Chang'e-6 misszió keretében júniusban közel két kilogramm holdi talajt gyűjtöttek össze, amelyet egy kapszulában sikerült visszajuttatni a Földre. Ez a küldetés Kína második próbálkozása volt a Hold túlsó oldalának tanulmányozására, hiszen 2019-ben a Chang'e-4 már landolt ezen a rejtélyes vidéken. Mindkét űrszonda a Déli-sark-Aitken-medencében ért földet, amely a Hold legnagyobb és legidősebb krátere, mintegy 4 milliárd évvel ezelőtt egy hatalmas meteor becsapódásának következtében keletkezett.
Ahogyan azt előre jelezték, a kutatók felfedezték, hogy az elemzett finom por különböző geológiai időszakokból származó szemcsék elegyét tartalmazza. A mérések alapján több porszem is lávából ered, amely valószínűleg egy körülbelül 2,83 milliárd évvel ezelőtt bekövetkezett vulkánkitörés nyomait őrzi. Ráadásul a kutatók 4,2 milliárd éves lávaszemcséket is azonosítottak, ami arra utal, hogy a Holdon már akkor is zajlottak vulkáni események. A legújabb tanulmány, valamint a korábbi kutatások is megerősítik ezt a feltételezést, így úgy tűnik, hogy a Hold felszínét a mai, szinte változatlan állapot előtt aktív vulkanizmus formálta.
Ahogy azt lapunk korábban is jelezte, különös felfedezésre jutottak a Marson tevékenykedő robotok. A NASA Perseverance roverje a Neretva Vallis területén, a Serpentine Rapids vörös kőzetein rejtélyes zöld foltokra bukkant. A Földön hasonló színárnyalatok gyakran megfigyelhetők az ősi vörös kőzetrétegekben, amelyek akkor keletkeznek, amikor folyékony víz szivárog át az üledékeken, még mielőtt azok megszilárdulnának. További érdekességeket és részleteket találhatnak cikkünkben.
Portálunk már augusztusban beszámolt arról, hogy a tudósok különleges felfedezést tettek: folyékony víz nyomaira bukkantak a Mars sziklás külső rétegében. Az új információk a NASA Mars Insight Lander által gyűjtött adatok részletes elemzéséből származnak, amely 2018-ban érkezett a vörös bolygóra. Az eszköz egy szeizmométert is magával hozott, amely négy évig figyelte a Mars belsejéből érkező rezgéseket. E rezgések tanulmányozása során fedezték fel a kutatók a folyékony víz jelenlétét - értesültünk a BBC híradásából. A marsi sarkokon fagyott víz található, és a légkörben is azonosítottak már vízgőzt, de ez volt az első alkalom, hogy folyékony vízre bukkantak. Az elemzések, amelyeket a Proceedings of the National Academy of Sciences című szaklapban publikáltak, azt mutatják, hogy a víz 10-20 kilométer mélyen rejtőzik a felszín alatt. Ez a felfedezés új fényt vethet arra a rejtélyre, hogy hova tűnt el a marsi víz évmilliárdokkal ezelőtt. A bolygó ugyanis már hárommilliárd éve sivatagi környezettel bír, és a felszínét egykor víz borította, amelynek jelentős része az űrbe távozott, miután a Mars elvesztette légkörét. Most viszont úgy tűnik, hogy a víz egy része még mindig a föld alatt rejtőzik. További érdekességekért olvasd el a cikkünket!