Brüsszelnek egy hónapja lett volna lehetősége a tárgyalásokra, de most csupán a panaszok áradata maradt.


Több ország a tárgyalások útján próbálja kezelni a helyzetet. A legfrissebb sajtóinformációk alapján például...

Szintén a tárgyalások híve Nagy-Britannia. Keir Starmer brit miniszterelnök tartózkodott Trump vámjainak nyílt bírálatától, inkább ausztrál és olasz hivatali partnerével egyeztetett a kérdésről. Igaz, eközben készül az a lista is, amely egy esetleges válaszintézkedés által érintett termékeket tartalmazza.

J. D. Vance, az amerikai alelnök, határozott szavakkal nyilvánította ki támogatását Trump politikájával kapcsolatban. Kiemelte, hogy hosszú évtizedek után végre olyan vezetője van az Egyesült Államoknak, aki nem engedi, hogy az ország "a világ perselye" legyen. Vance véleménye szerint Trump intézkedéseinek pozitív következményei már most is megfigyelhetők, mivel egyre több vállalat dönt úgy, hogy az Egyesült Államokban indít új üzemet vagy bővíti meglévő kapacitásait, ami számos új munkahelyet teremt.

Donald Trump véleménye szerint az Európai Unió komoly mértékben kihasználja az Egyesült Államokat, ezért 20%-os vámot vezetett be az EU-ból érkező termékekre. Az uniós tagállamok közül Olaszország és Spanyolország kiemelte, hogy a tárgyalások rendkívül fontosak. Mindkét dél-európai ország arra törekszik, hogy elkerüljék a konfliktusokat az Egyesült Államokkal, és a diplomáciai megoldásokat részesítsék előnyben. Ezzel szemben Németország és Franciaország a határozottabb fellépést támogatná a helyzet kezelésében.

Ez magában foglalhatja például a jelentős amerikai technológiai vállalatokkal szembeni specifikus büntetőintézkedéseket.

Szijjártó Péter, a külgazdasági és külügyminiszter véleménye szerint

Az Európai Bizottságnak lehetősége lett volna két és fél hónapon át tárgyalni Trumppal, ám ezt elmulasztotta; ehelyett ismét "ideológiai kérdést kreált egy gazdasági problémából".

Az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány elemzése rávilágít arra, hogy az uniós vezetők számára két alapvető tárgyalási tényező állt, vagy éppen állhatott volna a középpontban:

Ahogyan az elemzés is hangsúlyozza, az európai vezetők egyik rendelkezésre álló eszközt sem használták fel, sőt, ellenlépésként bejelentették a viszontvámok bevezetését, bár ennek pontos részletei még homályosak. Az Oeconomus viszont rámutat arra, hogy

A hazánk és az Egyesült Államok kormányainak jelenleg zajló tárgyalásai során kialakuló megállapodás várhatóan tovább fokozza a két ország közötti gazdasági együttműködést - olvasható az elemzésben.

Donald Trump tanácsadója, a híres amerikai milliárdos Elon Musk az olasz Liga párt tisztújító konferenciáján videókapcsolaton keresztül szólalt meg, és megjegyzései meglehetősen optimista hangvételűek voltak. Kiemelte, hogy:

- hangoztatta.

Related posts