Bernard Guetta: Trump és Putyin egyesítették erőiket, hogy előmozdítsák a közös európai védelem koncepcióját - Mandiner

Az amerikai elnök eljátszhatja országa szövetségeseinek bizalmát, akik az Európai Unióban találhatják meg a jövőbeli erős partnert.
"Mi lenne, ha megfordítanánk a kérdést? Mi lenne, ha egy pillanatra nem azt kérdeznénk: Mit tehet egyáltalán Európa? - hanem, hogy mire lenne még képes Trump, miután rátámadt Volodimir Zelenszkijre az Ovális Irodában? Természetesen megvonhatja az összes katonai és pénzügyi támogatást az ukránoktól, hogy arra kényszerítse őket: fogadják el a területük mintegy ötödének az elcsatolását anélkül, hogy az Egyesült Államok bármilyen biztonsági garanciát kínálna cserébe.
Trump már korábban is megpróbálta megakadályozni, hogy Ukrajna bármilyen pénzügyi támogatást kapjon az Egyesült Államoktól, amikor tavaly utasította a képviselőház republikánus többségét, hogy zárják el a forrásokat. Ez a szándék hat hónapig tartott, de az ukránok kitartottak, és végül a trumpista politikai tábor kénytelen volt feloldani a blokádot. Jelenleg Ukrajna talán ismét képes ellenállni hasonló nyomásnak, mivel folyamatosan növeli a fegyvergyártását, és az európai országok is jelentős mennyiségű hadfelszerelést biztosítanak számukra. Donald Trump tehát nem dörzsölheti elégedetten a tenyerét. Ha úgy döntene, hogy erősebb eszközökhöz nyúl, akár azt is megteheti, hogy azonnal megvonja az ukránok hozzáférését az amerikai hírszerzési információkhoz.
Ez Trump utolsó ütőkártyája. Ha ezt a lépést meglépné, akkor az európai támogatás és a hősiesség ellenére az ukránok képtelenek lennének megvédeni a frontvonalaikat, városaikat és infrastrukturális létesítményeiket az orosz támadásokkal szemben. Az ellenállásuk hamarosan meggyengülne, és ebben az esetben...
Amivel Putyin eddig nem tudott dicsekedni, az éppen az, hogy katonai inváziója óta nem érte el céljait Ukrajnában. Az Egyesült Államok számára ez a helyzet súlyos következményekkel járna: elveszítené azt a csekély bizalmat, amit még európai és ázsiai szövetségesei táplálnak iránta. Kína talán úgy érezné, hogy szabad kezet kapott Tajvan megszállására, és nyomást gyakorolhatna szomszédaira. Ezen kívül Oroszország számára megnyílna az út, hogy egész Ukrajnát magához csatolja, sőt, akár Moldovát és a balti államokat is célba vehetné. India, Brazília, Törökország és számos más ország fokozatosan közelebb húzódna Európához, akárcsak Kanada, amely már most is ezt teszi. Ez a diplomáciai kudarc, amelyből Amerika semmilyen előnyt nem nyerne, jelentősen aláásná Trump és szövetségesei pozícióját a hazai politikai porondon.