Vége a régi időknek, amikor az internetes társkeresők voltak a szerelem keresésének elsődleges színtere. A mai fiatalok egyre inkább a valós kapcsolatokra és az offline élményekre fókuszálnak, távolodva az online randizás világától. Vajon a digitális korb


Az EFOTT egy friss kutatás keretében 1450 válaszadót kérdezett meg az aktuális ismerkedési szokásaikról. A felmérésből kiderült többek közt, hogy a társkereső appok népszerűsége csökken, míg az egyetemi rendezvények és fesztiválok továbbra is kiemelt szerepet játszanak az új kapcsolatok kialakításában.

Az újonnan készült felmérés, amely 1450 fiatal részvételével zajlott, számos érdekes aspektust tárt fel a fiatalok ismerkedési szokásairól. A kutatás eredményei arra utalnak, hogy az egyetemisták körében nem mindenki vágyik komoly párkapcsolatra. A válaszadók több mint fele, 55%, kifejezetten nem keres új barátságokat, míg 27% nyitott az ismerkedésre, ha éppen adódik egy lehetőség. Figyelemre méltó, hogy csupán 13% keres aktívan tartós kapcsolatot, míg 5% inkább a laza, nem kötelező jellegű kapcsolatok iránt érdeklődik.

Az ismerkedési szokások alapos vizsgálata rávilágított arra, hogy a fiatalok körében egyre népszerűbbek az offline találkozási lehetőségek. A résztvevők 63,7%-a közös barátok segítségével ismerkedik új emberekkel, míg 43%-uk a bulik és szórakozóhelyek világában keres új kapcsolatokat. Az egyetemi programok és rendezvények is jelentős szerepet játszanak ebben a folyamatban, hiszen a válaszadók 29,5%-a említi őket mint potenciális ismerkedési helyszínt. Ezzel szemben a közösségi média platformok csupán 24,5%-kal, míg a társkereső alkalmazások 22,5%-kal képviseltetik magukat a fiatalok ismerkedési stratégiái között.

Az ismerkedés sikeressége szempontjából a válaszadók 82%-ának véleménye szerint a személyiség a legmeghatározóbb tényező. Ezt követi a beszélgetés folyamatossága, amelyet a megkérdezettek 70%-a emelt ki, valamint az intelligencia, amely a válaszadók 66%-ának fontos. A humorérzék (59%) és a külső megjelenés (57,8%) szintén szerepet játszanak, de a kutatás eredményei azt mutatják, hogy a belső tulajdonságok még mindig nagyobb súllyal bírnak az első benyomás megformálásában.

A kutatás rávilágított arra is, hogy a társkereső alkalmazások használata korántsem olyan elterjedt az egyetemisták körében, mint azt sokan gondolnák. A válaszadók fele egyáltalán nem használ ilyen platformokat, 26 %-uk pedig kipróbálta már, de nem vált be számára. Az aktív használók aránya mindössze 6,7 %, és közülük is a legtöbben a Tindert (45,7 %) részesítik előnyben. Az online platformok ilyen alacsony mértékű használata az ismerkedés során szintén azt domborítja ki a kutatásban, hogy a személyes terek és lehetőségek mára ismét jócskán lepipálják popularitásban a társkereső alkalmazásokat.

Az online ismerkedés népszerűségének csökkenése mögött több tényező áll, amelyek nem véletlenszerűek. A fiatalok tapasztalatai és az ismerkedési folyamat során felmerülő nehézségek mind hozzájárulnak ahhoz, hogy egyre többen távolságot tartanak ettől a lehetőségtől. A legnagyobb akadályt a bizalmatlanság jelenti, amelyet a megkérdezettek több mint 32,5%-a említett problémaként. Emellett sokan küzdenek a túlzott elvárásokkal is, mivel a válaszadók 25%-a úgy véli, hogy ezek gátolják leginkább az ismerkedést. Továbbá, a kommunikációs nehézségek (19,5%) és az időhiány (16%) szintén jelentős problémákat okozhatnak a fiatalok számára.

Az online randizás azonban kevésbé hatékony hosszú távú kapcsolatok kialakításában. A válaszadók 70 %-a nem talált még tartós párkapcsolatot társkereső alkalmazáson keresztül, míg 21 %-uknak sikerült így párra találnia.

A kutatás egyik fontos konklúziója, hogy az offline lehetőségek, amelynek részei az egyetemi programok és rendezvények is, jelentős szerepet játszanak az egyetemisták ismerkedési szokásaiban. Az EFOTT mint Magyarország legnagyobb hallgatói fesztiválja olyan közösségi teret biztosít a fiatalok számára, ahol kötöttségek nélkül, természetes formában találkozhatnak és ismerkedhetnek egymással.

"Az eredmények is azt mutatják, hogy az egyetemisták számára az offline tér, különösen a baráti összejövetelek, az egyetemi rendezvények és a fesztiválok jelentik az ismerkedés legkényelmesebb és legtermészetesebb módját. Az EFOTT célja, hogy olyan közösségi élményeket nyújtson, ahol az emberek önfeledten és természetesen találkozhatnak egymással" - mondta el Budai Marcell, az EFOTT sajtófőnöke.

A kutatás egyértelműen igazolja, hogy az egyetemisták számára az offline térben történő ismerkedés továbbra is meghatározóbb, mint az online platformok használata. Az online társkereső alkalmazások ismerkedési lehetőséget jelentenek, de hosszú távú kapcsolatokat kevesen találnak rajtuk keresztül. Az eredmények azt mutatják, hogy a személyes jelenlét és a közvetlen kommunikáció továbbra is kulcsfontosságú a fiatalok számára.

Related posts