Nyugdíjasok számára elérhetővé válik a bébiszitteri szolgáltatás!


Az elöregedő társadalmak nem tudnak kellő számú otthoni és kórházi ápolót toborozni az idősek, a nyugdíjasok egészségének őrzésére, ezért megjelent ebben a munkában a mesterséges intelligencia (MI).

Szingapúr városállama egyre inkább szembesül az elöregedő lakosság kihívásaival, és a hatóságok alapos számításokat végeztek, amelyek alapján arra a következtetésre jutottak, hogy nem elegendő számú ápoló áll rendelkezésre az idősek megfelelő ellátásához. Ennek megoldására a mesterséges intelligencia (MI) nyújt segítséget, amely számos innovatív módon alkalmazható a helyzet enyhítésére.

A kikötőállamban a jövő, 2030-ra, drámai változásokat ígér, hiszen a lakosság negyede 65 éves vagy annál idősebb lesz. Emlékezzünk, hogy ez az arány 2010-ben még csupán egy a tízhez volt. Ez a tendencia azt jelenti, hogy évente hatezer új ápolóra lenne szükség az egészségügyi rendszerben, hogy megfelelően tudjuk gondozni a folyamatosan növekvő számú nyugdíjast. Az elöregedés világszerte sok társadalom számára komoly kihívást jelent, és megdöbbentő, hogy a legtöbb ország ennyire felkészületlen ennek a problémának a kezelésére – nyilatkozta Chuan De Foo, egészségügyi kutató a CNBC-nek.

A szakértők véleménye szerint a mesterséges intelligencia jelentős szerepet fog betölteni Szingapúrban az idősekkel kapcsolatos szolgáltatások terén. Ez különösen fontos lesz a rossz egészségi állapotú idősek kórházi ellátásában és az otthoni felügyelet biztosításában is. Érdekes, hogy a mai nyugdíjas generáció számára az informatika már nem ismeretlen terület, ezért sokan bátran fordulnak MI-alapú eszközökhöz, hogy segítséget kérjenek a mindennapi problémáik megoldásában.

Az egyik fontos felhasználási terület a betegségszűrés. A mesterséges intelligenciával felturbózott szűrővizsgálatok a korábbinál sokkal jobb eséllyel jelzik előre a veszedelmes bajok közeledtét. További fontos terület az otthoni támogatás, ami lehetővé teszi, hogy az idősek a lehető leghosszabb ideig önállóan élhessenek.

Szingapúrban például kínálnak olyan eszközt, amely érzékeli, ha valaki a lakásában elesik, és riadóztatja azt a személyt, akit a programja szerint figyelmeztetni kell. A szakértők felhívják a figyelmet arra, hogy az ilyen technológiát körültekintően kell használni. Lehetővé kell tenni, hogy felhasználói kikapcsolják, felülbírálják a döntését.

Az Egyesült Államokban tevékenykedő Sensi.AI vállalat innovatív megoldásával, a másodpilóta néven ismert nyugdíjasfigyelő rendszerével rukkolt elő. Ez a berendezés a mesterséges intelligencia erejét kihasználva működik, és valójában egy rendkívül érzékeny hallgatóeszköz. Miután telepítették, egy ideig figyelemmel kíséri az otthonukban élő idősek mozgását, lépéseit, légzését, valamint egyéb hallható tevékenységeit. A rendszer képes arra, hogy a megszokott mintákhoz képest észlelje a rendellenességeket, és ilyenkor azonnal riasztást küld, biztosítva ezzel a nyugdíjasok biztonságát.

A fejlesztő cég állítása szerint több mint száz különböző jelet figyelnek meg. Például képesek azonosítani a nyugdíjasok légzésének eltéréseit, amelyek arra utalhatnak, hogy tüdőgyulladás alakult ki. Az Egyesült Államokban már több tízezer ilyen érzékelős rendszert telepítettek. A vállalat tervei között szerepel, hogy Ázsiában is terjeszkedjen, ahol a japán, koreai és kínai népesség drámai ütemben öregszik.

Related posts