Szeretnéd, ha a nyaralásod során is gazdaságosan tudnál költekezni? Akkor a bankkártyás fizetés tökéletes megoldás lehet számodra! Íme néhány tipp, amivel a legtöbbet spórolhatod meg az utazásod alatt.

Amennyiben bankkártyás fizetést választ, érdemes alaposan mérlegelnie a lehetőségeit, hiszen ezzel a döntéssel könnyen megnövelheti a kiadásait.
A 168.hu korábban már felhívta a figyelmet arra, hogy a külföldi utazás előtt fontos átgondolni, mennyi készpénzt érdemes magunkkal vinni, illetve hogy célszerű-e az adott országban ATM-et használni. Ezen kívül a bankkártyás tranzakciók is megérnek egy alapos mérlegelést, hiszen a devizaváltás módja bankonként eltérő, ami komoly hatással lehet a költéseinkre – derült ki a money.hu részletes elemzéséből.
Sokan még mindig úgy gondolják, hogy a Revolut vagy a Wise középárfolyamon, díjmentesen vált devizát, pedig ez már jó ideje nem igaz. hívta fel a figyelmet a money.hu szakértője. Bár ezek a szolgáltatók gyakran még mindig jobbak, mint egy átlagos banki árfolyam, több magyar pénzintézet ma már valódi középárfolyamot kínál, akár díjmentesen is.
A Gránit Bank például havi 650 ezer forintig teszi lehetővé a mobilalkalmazásban a középárfolyamon történő devizaváltást, teljesen díjmentesen és kötöttségek nélkül. Az Erste Bank év végéig akciósan kínál középárfolyamos váltást, ami 600 ezertől 1 millió forintig terjedhet ügyfélkategóriától függően. Az OTP Banknál külön Árfolyam+ szolgáltatást kell aktiválni, ami most díjmentes, így összesen akár 1,2 millió forintig is kedvezményes lehet a váltás. A K&H Bank inkább visszatérítéses megoldást alkalmaz: havi 700 ezer forintig visszaadják a középárfolyam feletti részt külföldi kártyás vásárlásnál vagy készpénzfelvételnél.
A Revolut és a Wise egyedi árfolyamokat alkalmaz, amelyek általában magasabbak, mint a valós középárfolyam. A Revolut esetében hétköznapokon az Európai Központi Bank (EKB) által megadott árfolyamokhoz igazodik, viszont hétvégén extra díjat is hozzáad a váltási költségekhez. Az ingyenes Revolut Standard csomag havi 350 ezer forintig biztosít díjmentes pénzváltást, ezen összeg felett azonban 1%-os díjat alkalmaz. A prémium csomagokban magasabb limit vagy akár korlátlan váltás is elérhető, de ezek havidíjat vonnak maguk után. A Wise szintén a piaci középárfolyamot veszi alapul, de minden átváltásnál minimum 0,54%-os díjat számít fel.
A szakértők szerint érdemes összehasonlítani a feltételeket és tudatosan választani, mert a bankok most komoly versenybe kezdtek a devizaváltási árfolyamok terén is.
Korábban a 168.hu is megírta, hogy a külföldi ATM-használat költségei jelentősen eltérnek bankonként, és gyakran tartalmaznak fix díjat + százalékos díjelemet. Néhány példa:
A SEPA-zónán belül, amely magában foglalja az euróövezet országait, a bankoknak tilos magasabb díjakat felszámítaniuk, mint amennyit belföldi szolgáltatásaikért kérnek. Ennek következtében Horvátországban vagy Ausztriában a készpénzfelvétel költségei akár alacsonyabbak is lehetnek, mint más helyeken.
Ha nem euróban történik a készpénzfelvétel, akkor érdemesebb ritkábban, de nagyobb összegeket felvenni, hogy elkerüljük a többszöri fix díjak terheit. A magyarok egyre inkább rájönnek erre a stratégiára: az egy tranzakcióra eső átlagos összeg három év alatt 69 ezer forintról már 87 ezer forint fölé emelkedett. További részletekért kattints ide!