Az Egyesült Államok nyomásgyakorlással próbálja befolyásolni Ukrajna döntéseit, azzal a fenyegetéssel, hogy megszünteti a Starlink internet-hozzáférést, amennyiben Kijev nem hajlandó átadni ásványkincseinek egy részét.

Az amerikai kormányzat új dimenzióba helyezi Ukrajna fenyegetettségét.
Az Egyesült Államok azzal a nyomással lép fel Ukrajnával szemben, hogy amennyiben az ország nem írja alá a megállapodást ásványkincseinek átadásáról, a Starlink, Elon Musk műholdas internetszolgáltatása leállításra kerül. Erről a Reuters számolt be.
Az amerikai kormány egy olyan javaslatot terjesztett elő Ukrajna számára, amelyet az ukrán vezetés nem tud és nem is akar elfogadni. E megállapodás feltételei lényegében sokkal szigorúbbak lennének, mint amit általában a háborúkat elveszítő országoknak szoktak előírni, hiszen az ukrán vagyon jelentős részét amerikai irányítás alá helyeznék. Az Egyesült Államok zsarolási potenciálja azonban óriási: a Starlink rendszer nélkül az ukrán hadsereg gyakorlatilag képtelen lenne hatékonyan védekezni az ország területén.
Miközben Donald Trump és Elon Musk a putyinista propaganda jól ismert szlogenjeit kezdték el leutánozni, az amerikai diplomácia más területein igyekeznek legalább minimális mértékben tárgyalóképesnek tűnni. Keith Kellogg, az elnöki különmegbízott, például három napot töltött Kijevben, ahol arról számolt be, hogy részletes és kedvező megbeszéléseket folytatott Volodimir Zelenszkijjel. Kellogg, aki Trumppal ellentétben nem diktátornak titulálta a ukrán vezetőt, hanem a nemzet harcedzett és bátor vezetőjeként emelte ki őt. Ezen kívül Mike Walz, a Fehér Ház nemzetbiztonsági tanácsadója a CPAC rendezvényen úgy nyilatkozott, hogy véleménye szerint Zelenszkij hamarosan aláírhatja a megállapodást.