A HUN-REN SZBK munkatársa jelentős támogatást nyert el az asztmával kapcsolatos kutatásokhoz, amely új lehetőségeket nyithat meg a betegség megértésében és kezelésében.


Az NKIFH Excellence kutatási pályázata arra hivatott, hogy támogassa a kutatók felkészülését az Európai Kutatási Tanács által indított programokban való eredményes részvételhez. Célja, hogy olyan lehetőségeket biztosítson, amelyek elősegítik a tudományos munka színvonalának emelését és a nemzetközi versenyképesség növelését.

Czimmerer Zsolt, a Szegedi Biológiai Kutatóközpont (SZBK) makrofág polarizáció csoportjának vezetője, elnyerte a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal (NKFIH) Excellence kutatási pályázatának támogatását, amely az asztmával kapcsolatos kutatásokhoz kapcsolódik. Ezt az információt a Magyar Kutatási Hálózathoz (HUN-REN) tartozó intézet tette közzé.

A veleszületett immunrendszer sokszínű és rugalmas elemeként a makrofágok kulcsszereplők a kórokozó baktériumok elleni elsődleges védekezésben. Ugyanakkor, a környezetük jellemzői alapvetően hatással vannak antibakteriális hatékonyságukra.

A bakteriális fertőzések gyakran jelen vannak különböző krónikus gyulladásos állapotokban, beleértve az asztmát is, és ezek hozzájárulhatnak a betegség progressziójához és fokozódásához. Ennek ellenére a makrofágok, amelyek a kóros mikrokörnyezet hatására átalakulnak, és a kórokozó baktériumok közötti interakciók, valamint ezek hatása a krónikus gyulladásos betegségek súlyosbodására, még mindig részben ismeretlenek.

A 50 millió forintos pályázati támogatással megvalósuló kutatás célja, hogy mélyebb betekintést nyerjen az allergiás asztma kialakulásához kapcsolódó különböző makrofág fejlődési állapotok antibakteriális és gyulladásos válaszainak mechanizmusába, valamint a gének kifejeződésében rejlő alapvető tényezőkbe. A kutatás során külön hangsúlyt kap a különböző makrofág fejlődési állapotokhoz kapcsolódó, eddig ismeretlen bakteriális alkalmazkodási mechanizmusok azonosítása egér és humán makrofágokban. Ezen mechanizmusok feltárása hozzájárulhat a baktériumok intracelluláris túlélésének megértéséhez, valamint ahhoz, hogy jobban megismerjük, hogyan befolyásolják ezek a tényezők a különböző antibiotikumok iránti érzékenységet.

Az NKIFH Excellence kutatási pályázata arra hivatott, hogy támogassa a kutatók felkészülését az Európai Kutatási Tanács által indított programokban való eredményes részvételhez. Célja, hogy olyan lehetőségeket biztosítson, amelyek elősegítik a tudományos munka színvonalának emelését és a nemzetközi versenyképesség növelését. A NKIFH felhívására 24-en nyújtottak be sikeres pályázatot, számukra több mint 2,6 milliárd forint támogatást ítéltek meg.

Related posts