Az Apple 95 millió dolláros ajánlatot tett a Siri lehallgatási ügyének rendezésére, hogy megoldja a felmerült jogi problémákat.
Az amerikai bíróságon benyújtott javasolt egyezség célja, hogy lezárjon egy öt éve tartó jogi vitát. Ennek középpontjában az a vád áll, miszerint az Apple évtizedeken át titkos módon aktiválta a Sirit, hogy a felhasználók beszélgetéseit rögzítse az iPhone-okon és más, virtuális asszisztenssel rendelkező eszközökön.
Az Apple beleegyezett, hogy 95 millió dollárt (92,4 millió eurót) fizet annak a pernek a rendezésére, amelyben azzal vádolják a vállalatot, hogy virtuális asszisztensét, Sirit arra használja, hogy lehallgassa az iPhone-t és más készülékeket használó embereket.
A javasolt egyezség, amelyet a hét elején nyújtottak be egy kaliforniai szövetségi bíróságon, egy 5 éves pert oldana meg, amely azon állítások körül forog, hogy az Apple több mint egy évtizeden keresztül titokban aktiválta a Sirit, hogy az iPhone-okon és más, a virtuális asszisztenssel felszerelt készülékeken keresztül rögzítse a beszélgetéseket.
Az állítólagos felvételek akkor is készültek, amikor az emberek nem próbálták a virtuális asszisztenst a kiváltó szavakkal aktiválni: "Hé, Siri". A rögzített beszélgetések egy részét aztán megosztották a hirdetőkkel, hogy megpróbálják eladni termékeiket olyan fogyasztóknak, akiket nagyobb valószínűséggel érdekelnek az áruk és szolgáltatások - állítja a kereset.
A szaglászó Siri körüli állítások ellentmondásosak voltak az Apple hosszú távú kommunikációjával, amely mindig is hangsúlyozta, hogy megőrzi ügyfelei magánéletét. Tim Cook vezérigazgató által gyakran említett "alapvető emberi jog" védelméért folytatott keresztes hadjárat látszólag nem állt összhangban a felmerülő aggályokkal.
Az Apple nem ismeri el a jogsértést az egyezségben, amelyet még Jeffrey White amerikai kerületi bírónak jóvá kell hagynia. Az ügyben eljáró ügyvédek azt javasolták, hogy február 14-re tűzzék ki a bírósági meghallgatást Oaklandben a feltételek felülvizsgálatára.
Ha az egyezséget jóváhagyják, több tízmillió fogyasztó nyújthat be keresetet, akik 2014. szeptember 17. és tavaly év vége között iPhone-ok és más Apple-készülékek tulajdonosai voltak. Minden egyes fogyasztó legfeljebb 20 dollárt (19,5 eurót) kaphat a Siri-vel felszerelt készülékenként, amelyre a megállapodás vonatkozik, bár a kifizetés összege a követelések mennyiségétől függően csökkenhet vagy emelkedhet. A bírósági dokumentumokban szereplő becslések szerint a jogosult fogyasztóknak várhatóan csak 3-5%-a nyújt be igényt.
A jogosult fogyasztóknak lehetőségük van arra, hogy legfeljebb öt eszköz esetében nyújtsanak be kártérítési igényt.
Az egyezség csupán egy apró szelete annak a 705 milliárd dolláros (685,5 milliárd eurós) nyereségnek, amelyet az Apple 2014 szeptembere óta felhalmozott. Ez a megállapodás eltörpül a fogyasztók jogait védő ügyvédek által becsült körülbelül 1,5 milliárd dolláros (1,46 milliárd eurós) összeg mellett, amelyet az Apple-nek kellene megfizetnie, ha a bíróság megállapítaná, hogy a vállalat megsértette a lehallgatási és adatvédelmi törvényeket, és az ügy ténylegesen bíróság elé kerülne.
A pert benyújtó ügyvédek a bírósági dokumentumok szerint legfeljebb 29,6 millió dollárt (28,8 millió eurót) igényelhetnek az egyezségi alapból, hogy fedezzék díjaikat és egyéb költségeiket.