A műszempillák használata sajnos hozzájárulhat a természetes szempillák gyengüléséhez és kihullásához is.


A szépségápolás világában egyre népszerűbbé váló eljárások, mint például a műszempilla-felhelyezés és a szempillalifting, súlyos egészségügyi kockázatokat rejthetnek az arra érzékeny egyének számára. Dr. Barcsay-Veres Amarilla, a Semmelweis Egyetem Szemészeti Klinika adjunktusa hangsúlyozza, hogy ezek a kezelések gyakran akut szemfelszíni irritációt, szemhéjszéli gyulladást és allergiás reakciókat idézhetnek elő. E problémák forrása a műszempilla-ragasztóban található vegyi anyagok, amelyek közül sok erős allergénként ismert, és a gyors száradást segítő összetevők miatt nemcsak az első használatkor, hanem akár hosszú távú alkalmazás során is panaszokat okozhatnak. Érdemes tehát körültekintően mérlegelni a kockázatokat, mielőtt belevágunk ezekbe a szépségápolási trendekbe.

Bár a műszempillák és a szempilla lifting esztétikai vonzereje sokak számára egyértelmű, fontos, hogy tisztában legyünk az esetleges egészségügyi kockázatokkal, amelyek a szemészeti betegségek megelőzése érdekében figyelmet érdemelnek. Néhány embernél már az első alkalmazás után, akár néhány percen belül is jelentkezhetnek akut tünetek. Dr. Barcsay-Veres Amarilla, a Semmelweis Egyetem Szemészeti Klinika adjunktusa figyelmeztet: "Szemhéjduzzanat, vörös szemek, fájdalom, könnyezés, viszketés, fényérzékenység vagy nehézkes szemnyitás esetén azonnal távolítsuk el a műszempillát és a ragasztót, alkalmazzunk hűsítő borogatást, és keressük fel orvosunkat." A szemészeti vizsgálat ilyenkor kulcsfontosságú, mivel meg kell állapítani, hogy nem került-e idegen anyag vagy ragasztómaradék a szemfelszínre vagy a szemhéj alá. Ezek a problémák súlyosabb következményekkel járhatnak, mint például szaruhártya-gyulladás, sőt, akár szaruhártya-fekély is, ami tartós látáskárosodást okozhat.

Többszöri műszempilla használata során az allergiás reakciók idővel egyre intenzívebbé válhatnak.

Aki valaha is érzékenyen reagált a ragasztókból származó gőzökre, az tapasztalhatja, hogy ez akár komolyabb problémákhoz is vezethet, mint például légzési nehézségek, köhögés vagy mellkasi nyomás.

Ebben a szituációban elengedhetetlen a mentőhívás – figyelmeztet az adjunktus. Különösen fontos megemlíteni, hogy az atópiás egyének, akik hajlamosak a szokásos környezeti tényezőkre túlzottan reagálni, sokkal nagyobb valószínűséggel szenvednek el ilyen problémákat. Az ekcémával, allergiás náthával vagy asztmával diagnosztizált atópiás személyek érzékenyebbek lehetnek a ragasztókban lévő vegyi anyagokra. Számukra kiemelten fontos a fokozott elővigyázatosság!

Egy másik, még gyakoribb kórkép, amely a szemhéjak gyulladását jelenti, a blepharitis. Ez a krónikus állapot fokozatosan alakul ki, és általában a bőrön élő baktériumok túlszaporodása váltja ki. Különösen a műszempillák viselésekor, ha nem figyelünk a megfelelő higiéniára, könnyen megjelenhet. Jellemző tünetei közé tartozik a piros, gyulladt szemhéjszél, valamint a bőrhámlás. A folyamatot gyakran a szempillatövek körül megjelenő, korpára emlékeztető fehéres hámtörmelékek előzik meg. Ha a gyulladás bakteriális felülfertőződéshez vezet, sárgás váladék is megjelenhet a szem sarkában. A gyulladás hatására a természetes szempillák is károsodhatnak, megritkulhatnak, sőt, akár el is hullhatnak.

"A műszempilla eltávolítása után a betegek azt tapasztalják, hogy a korábbinál is kevesebb szempillájuk van"

Dr. Barcsay-Veres Amarilla kifejti, hogy a blepharitis következményeként a szemgolyó elülső felszínén található folyadékréteg, más néven a könnyfilm, instabillá válik. Ez a jelenség égő érzést, fokozott könnyezést és fényérzékenységet idézhet elő. Ilyen esetben érdemes azonnal eltávolíttatni a műszempillákat, hogy elkerüljük a további gyulladást, és orvosi segítséget kell kérni. A gyógyulási folyamat akár hetekig is eltarthat; ha felülfertőződés lép fel, antibiotikumos szemcseppek és teafakivonatot tartalmazó szemhéjszél-tisztító kendők alkalmazása javasolt. Szemhéjszéli gyulladás esetén a szemhéjtoalett rendszeres végzése is ajánlott. A Semmelweis Egyetem által készített, otthon is végezhető oktatóvideó olyan gyakorlatsort mutat be, amely segíthet a kellemetlen tünetek jelentős csökkentésében.

A műszempillák és a kontaktlencsék együttes használata sajnos növelheti a szemfertőzések kockázatát. Azonban a megfelelő higiéniai intézkedések, mint például a szemhéjak és a lencsék alapos tisztítása, jelentősen csökkenthetik a komolyabb problémák kialakulásának esélyét. Az érintetteknek különösen fontos, hogy soha ne viseljék a nappali kontaktlencséiket alvás közben – hívja fel a figyelmet az adjunktus.

Related posts