A Néppárt és az európai baloldal között létrejött megállapodás nem tükrözi Magyarország érdekeit.
Az Európai Néppárt, valamint az Európai Parlament két legnagyobb baloldali frakciója, a Szocialisták és Demokraták Progresszív Szövetsége (S&D) és az Újítsuk meg Európát (Renew Europe), egy új együttműködést alakítottak ki. Ezen a megállapodáson a Tisza Párt és a Demokratikus Koalíció (DK) is osztozik, támogatva ezzel a háborúpárti paktumot.
A Tiszát és a Gyurcsány-pártot soraikban tudó EP-frakciók aláírták a Platform Cooperation statement nevű, háború- és migrációpárti megállapodást. Ez a paktum nemcsak a háború és a migráció kérdését érinti, hanem számos más területen is ellentétes álláspontot képvisel a magyar érdekekkel. A brüsszeli politikai színtéren a Tisza Párt és a DK összefogott, hogy közösen támogassák a kötelező migránstáborok létrehozását, ezzel egy újabb megállapodást hozva létre, amely több ponton is szembemegy hazánk érdekeivel. Pártjaik uniós szintű összefogása a nemzeti-szuverenista erőkkel szembeni egységfrontot eredményezett, ami tovább mélyíti a politikai feszültségeket.
Miközben Magyarország továbbra sem kapja meg a neki járó pénzeket, addig a paktum a 35 milliárd eurós európai támogatás után egy hosszú távú támogatási programot dolgozna ki Ukrajna további finanszírozására, sőt a nukleáris fenyegetés sem tántorítaná el a nyugati tagállamokat attól, hogy minden erejükkel támogassák a háborút politikai, pénzügyi és katonai értelemben.
A megállapodás célja a migrációs paktum teljes körű megvalósítása, amely a migránsok elosztására összpontosít. Ezzel szemben Magyarország prioritásként kezeli a határvédelem megerősítését.
A politikus véleménye szerint a baloldali koalíció határozottan kiáll Ukrajna mellett, miközben figyelmen kívül hagyja a béketárgyalásokra tett javaslatokat.
Dömötör éles bírálatot fogalmazott meg a jogállamisági mechanizmus fenntartásával kapcsolatban, hangsúlyozva, hogy ez a lépés valójában Magyarország számára a jogosan járó pénzek megvonását jelenti.
Dömötör Csaba és a Patrióták Európáért frakció véleménye szerint a megállapodás nem tükrözi Magyarország érdekeit. Álláspontjuk szerint ez egyértelmű bizonyítéka annak, hogy a magyar baloldal a brüsszeli elit politikai irányvonalát helyezi előtérbe, figyelmen kívül hagyva a nemzeti érdekeket.
- jelentette ki Gulyás Gergely a csütörtöki Kormányinfón. A Miniszterelnökséget vezető miniszter jelezte, hogy nem szabad több jogot adni Brüsszelnek, inkább el kellene vonni jogköröket.
- hangsúlyozta a miniszter.
- Ezt már Deák Dániel, a XXI. Század Intézet vezető elemzője fogalmazta meg a paktummal kapcsolatban.
- tette hozzá. A szakértő véleménye szerint a Magyarországot sújtó, rendkívül kedvezőtlen megállapodás elfogadásával Magyar Péter és a Tisza Párt képviselői ugyanazon az irányvonalon haladnak tovább, amelyet Donáth Anna és Cseh Katalin hagytak maguk mögött.