Idén is a legszebb fenyőfák várják vásárlóikat a termelői piacokon - Agrotrend


Idén is lenyűgöző fenyőfák várják a vásárlókat a karácsonyi időszak előtt. A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) és a Magyar Díszkertészek Szakmaközi Szervezetének közös felmérése alapján bár az aszály hatással volt a fiatal ültetvényekre, hiánytól nem kell tartanunk, és a fenyők minősége is kiváló. A legszebb és legfrissebb példányokért érdemes ellátogatni a termelői fenyővásárokra, ahol a szakértők szívesen osztanak meg információkat az egyes fajták jellemzőiről és a megfelelő gondozásról.

Már csak néhány hét és a piacokon, tereken megjelennek az első fenyőfaárusok. Bár az aszályt a hazai fenyőfaültetvények is megérezték - elsősorban a kisebb fenyőknek okozott gondot a szárazság-, hiánytól azonban ebben az évben sem kell tartani. A hazai termelők az idén is bőséges kínálattal várják a vásárlókat.

Hazánk területén körülbelül háromezer hektáron zajlik fenyőfa termesztés, elsősorban Vas, Zala és Somogy megyékben. Emellett az Északi-középhegységben, különösen a Mátra és a Bükk vidékén, illetve Nógrád megyében is jelentős számban foglalkoznak ezzel a tevékenységgel.

A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara és a Magyar Díszkertészek Szakmaközi Szervezetének közös felmérése alapján a karácsonyfák választéka továbbra is tartalmazza a lucfenyőt, a nordmann fenyőt, valamint a coloradói jegenyefenyőt (Abies concolor), amely a legkellemesebb illatot árasztja. Emellett a hosszútűs feketefenyő és az ezüstfenyő is elérhető, bár az utóbbi népszerűsége évről évre csökken. Ennek főként az az oka, hogy az ezüstfenyő tűlevelei szúrósak, ami miatt a kisgyermekkel rendelkező családok gyakran elkerülik. Azonban ha ezt a tulajdonságot figyelmen kívül hagyjuk, az ezüstfenyő lenyűgöző kék színével és tartósságával kiváló választás lehet.

Míg néhány évtizeddel ezelőtt a lucfenyő volt a legnépszerűbb választás a vásárlók körében, manapság a kereslet jelentősen a nordmann fenyő felé tolódott. Ez a Kaukázusban őshonos fenyőfaj elegáns, szabályos formájával és vonzó megjelenésével tűnik ki. Sötétzöld, fényes tűlevelei lágyak és tompák, így nem okoznak szúrást, hosszuk 3-4 cm, és nem hullanak le. Meleg, otthonos környezetben is hónapokig megőrzik frissességüket.

Magyarországon évente 1,8-2 millió fenyőfa talál gazdára a karácsonyi időszakban, amelyek közül körülbelül 80% a nordmann fenyőfajhoz tartozik. Korábban a nordmann fenyők többsége importból érkezett, de manapság a hazai termesztésű fák dominálják a piacot. Ezek a fák egyre jobb minőségűek, köszönhetően a megbízható szaporítóanyagoknak és a korszerű termesztési technológiáknak. Azok számára, akik a karácsonyi ünnepek alatt jellegzetes fenyőillatot szeretnének otthonukba, a lucfenyő tökéletes választás lehet. Hűvösebb helyiségben, távol a kályhától vagy radiátortól, ez a fajta kiválóan bírja az ünnep végéig. Alternatívaként érdemes megfontolni a tartósabb és intenzívebb illatú coloradói fenyőt is.

Bármilyen fenyőfát is válasszunk, kulcsfontosságú, hogy megbízható forrástól, lehetőleg közvetlenül a termelőtől szerezzük be azt, hiszen a karácsonyi ünnep elengedhetetlen dísze a fenyőfa. A termelők évről évre, szinte az ország minden szegletében megjelennek a fenyővásárok során. Ezek a vásárok általában december elején kezdődnek, és egészen Szentestéig tartanak, így bőséges lehetőségünk van a választásra. Érdemes azonban sietni a vásárlással, mert az első napokban még széles választék vár ránk, ahol könnyedén megtalálhatjuk a számunkra legideálisabb fát. A vásárlást követően a fát a legjobban egy hűvös helyen – például teraszon, erkélyen, garázsban vagy akár pincében – célszerű tárolni. Fontos tudni, hogy a fát vízbe tenni nem szükséges, mivel a kivágott fenyő már nem képes vizet felvenni.

Bizonyos árusító helyeken még mindig találkozhatunk földlabdás fenyőkkel, ám az utóbbi években a kereslet ezen a piacon drámaian csökkent. Régen sokan ezt a megoldást választották, hogy karácsony után a kertjükben élvezhessék a fenyő szépségét. Az ültetést követően azonban gyakran szembesültek csalódással. Ennek hátterében az áll, hogy a karácsonyfa ültetvényeken a fenyőket nem nevelik megfelelően, így a földlabdában nem fejlődik ki a szükséges erős gyökérzet. Emiatt a fenyő ültetése általában kockázatos, és a siker aránya alacsony. A szakértők ezért azt javasolják, hogy karácsonyfának inkább vágott fenyőt válasszunk, míg a kertünket tavaszi időszakban faiskolából vásárolt, iskolázott földlabdás fenyőkkel díszítsük.

Az élő fenyők iránti kereslet mellett egyre bővül a műfenyők kínálata is, amelyek között ma már szinte teljesen élethű modellek is fellelhetők. Ezek a termékek azonban gyakran méregdrágák. Sokan még mindig úgy vélik, hogy a műfenyők használatával óvják a természetet, de ez a nézet már régóta megdőlt. A vágott fenyők ugyanis nem az erdők kiirtásából származnak, hanem speciálisan erre a célra telepített ültetvényekről. Ezen felül oxigént termelnek, míg a műfenyők előállítása jelentős környezeti terhelést jelent. A legtöbb műfenyő Kínából érkezik, ami tovább növeli az ökológiai lábnyomukat. Ráadásul a tapasztalatok szerint a vásárlók általában 5-6 év után megválna ezektől a termékektől, holott ahhoz, hogy a műfenyő valóban környezetbarát alternatívának számítson, legalább 20 évig kellene használni.

Related posts