A kormány elhatározta, hogy 150 milliárd forintot fordít a kórházi adósságok fokozatos csökkentésére.
"A 2025. évre szóló költségvetésben 150 milliárd forint többletforrás kerül biztosításra az egészségügyi ágazat részére az adósság elkerülése végett" - válaszolta Rétvári Bence, a Belügyminisztérium államtitkára Kanász-Nagy Máté, LMP-s képviselő írásbeli kérdésére.
Az ellenzéki politikus érdeklődése a kormány egészségügyi adósságállományának kezelésére irányult. Pintér Sándor miniszter helyett az államtitkár, Rétvári Bence válaszolt, hangsúlyozva, hogy a kormány szándéka nem a kórházak vagy azok vezetőinek megbüntetése, hanem éppen ellenkezőleg: a kórházak gazdasági helyzetének és működésének javítása. Rétvári elmondta, hogy ezt egy összetett stratégia keretein belül kívánják elérni. A stratégia egyik kulcseleme a kórházak gazdálkodásának folyamatos nyomon követése. A kormány kapcsolatban áll a kórházak vezetőivel, hogy feltérképezzék a gazdálkodási problémákat, és okos módon osszák el a rendelkezésre álló forrásokat. Ennek célja nemcsak a lejárt tartozások csökkentése, hanem a fenntartható gazdálkodás elősegítése is. Rétvári szerint ezek az intézkedések hozzájárulnak a kórházak stabilabb működéséhez és a rendszer hatékonyságának növeléséhez.
Mindezek eredményeként azonban arra utalnak Rétvári szavai, hogy idén még nem fogják tudni véglegesen megoldani a folyamatosan újratermelődő adósságok problémáját. Ez szűrhető le az alábbi mondatból is, amelyben Rétvári például a "megoldás", "megszüntetés" helyett a "csökkentés" szót használja, amivel leírja a kormányzat célkitűzését.
Bár a kormány 150 milliárdot ad az idei évben adósságrendezésre, már most gyanús, hogy ez az összeg könnyen kevés lehet. Egyrészt tavaly több év közbeni utalással összesen nagyjából ekkora összeget adott a kormány adósságkonszolidációra: novemberig két részletben 105 milliárd forintot rendeztek, majd novemberben adtak még majdnem 40 milliárd forintot. Eközben a kórházak az idei évet is több mint 127 milliárd forintnyi adóssággal indították, erről már Rásky László, az Orvostechnikai Szövetség főtitkára beszélt az Economx-nak.
A Magyar Államkincstár december 23-án közzétett statisztikái alapján a kórházak és a hozzájuk kapcsolódó járóbeteg-ellátók összesen 94,3 milliárd forintnyi adósságot halmoztak fel. Érdemes megjegyezni, hogy a négy orvosi egyetemi központ és az egyházi fenntartású intézmények nem kötelesek adatokat szolgáltatni az Államkincstárnak, de Rásky nyilatkozata szerint, ha őket is figyelembe vesszük, akkor a tartozás összesen 127 milliárd forintra rúg.
A kórházak az árak emelkedése következtében tavaly jelentős mértékben eladósodtak. 2023-ra a havi átlagos veszteségeik 3,7 milliárd forintra rúgtak, ami tavaly nyárra háromszorosára nőtt.
Figyelemre méltó, hogy Rétvári Bence terjedelmes írásbeli válaszában nem utalt a korábban felhalmozódott adósság év eleji kezelésére. Rásky László nyilatkozata alapján ugyanis létezik egy kormányzati ígéret, amely szerint a már említett 150 milliárd forint mellett további 110 milliárd forintot kíván a kormány elkülöníteni a felhalmozódott adósság rendezésére még az év elején.