A kiváló minőségű magyar spárga egyre népszerűbbé válik mind a hazai, mind a nemzetközi piacon - Agrotrend.

A kiváló minőségű magyar spárga iránti kereslet folyamatosan növekszik, mind a belföldi, mind a nemzetközi piacokon. Noha a termőterületek összességében csökkenő tendenciát mutatnak, az exportra szánt mennyiség évről évre folyamatosan bővül. A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) és a Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet (FuritVeB) közös elemzése alapján az idei spárgaszezon április közepén, a megszokott időpontban vette kezdetét.
Idén április közepén, a megszokott időpontnak megfelelően, elkezdődött a spárgaszezon hazánkban. Az első szedések húsvét táján indultak el az ültetvényeken. A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) és a Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet (FuritVeB) közös elemzése alapján az elmúlt tíz évben drasztikusan csökkent a spárgatermesztés területe, 2023-ban mindössze 1000 hektárnyi területen zajlott a termesztés. Ennek következtében a betakarított mennyiség is csökkent, 2024-re mindössze 3,7 ezer tonna spárga került a piacra. A csökkenés hátterében az áll, hogy a spárga termesztése rendkívül munkaigényes, és az utóbbi években egyre többen döntöttek úgy, hogy csökkentik a spárgatermő területüket. A munkaerőpiacon tapasztalható minőségi és mennyiségi problémák a betakarítás során komoly nehézségeket okoznak. A munkaerőhiány, különösen a kisebb gazdálkodók számára, szinte megoldhatatlannak tűnik. A jövőbeli termelési kilátások szempontjából azonban a megfizethető gépesítés jelentheti a megoldást, amely új reményeket adhat a gazdálkodók számára.
A spárgatermesztés különösen a Homokhátság régiójára jellemző, ahol a legnagyobb termőterületek Bács-Kiskun és Csongrád vármegyében találhatók. Emellett Hajdú-Bihar és Békés vármegyében is jelentős spárgatermesztéssel foglalkoznak. A hazai spárgapiacot néhány nagyobb termelő dominálja, akik elsősorban az exportpiacok iránt támasztanak igényt, míg a megtermelt spárgájuk egy kisebb része a belföldi áruházláncok polcaira kerül. A kisebb gazdák is aktívan részt vesznek a spárgatermesztésben, ők főként a hazai fogyasztók igényeit szolgálják ki. A magyar spárga iránti kereslet kiemelkedő, mind a hazai, mind a nemzetközi piacokon. Ennek megfelelően, bár a termőterületek csökkentek, az exportra szánt spárga mennyisége növekedést mutat: míg az előző években a betakarított termés közel felét exportáltuk, addig 2024-re a termés háromnegyedét a külföldi piacokon értékesítettük.
A spárga színei alapján négy különböző típusba sorolható: a fehér, a lila, a lilás-zöld és a zöld. A fehér spárgát akkor szüretelik, amikor még rejtőzik a föld alatt, míg ha már kibújt, a napfény hatására lilás árnyalatot ölt. A zöld spárgát viszont csak akkor takarítják be, amikor a hajtás teljesen a talaj fölé emelkedett, és a napfény élénk zöld színnel ajándékozza meg. A legjobban laza, humuszban gazdag talajban fejlődik, így innen a legegyszerűbb begyűjteni a nedvdús hajtásait. A friss spárga áprilistól június végéig kapható, míg a konzerv változata az év minden szakában elérhető.
A spárga iránti kereslet mind az Európai Unióban, mind Magyarországon folyamatos növekedést mutat, ami többek között az egészségügyi trendek és a fogyasztói tudatosság fokozódásának tudható be. A jó közérzet és egészség iránti fokozott érdeklődés következtében a vásárlók egyre inkább a kalóriaszegény, rostokban gazdag és antioxidánsokkal teli élelmiszereket részesítik előnyben, mint például a spárgát. A fogyasztók közötti tudatosság növekedése révén egyre többen ismerik fel a spárga táplálkozási előnyeit, beleértve a vitaminok és ásványi anyagok gazdag forrását, ami hozzájárul a zöldség folyamatos népszerűségéhez.
Ugyanakkor míg korábban szinte kizárólag friss spárgával találkozhatott a vásárló a boltokban, a kényelem és a feldolgozott termékek iránti igény emelkedésével ma már egyre több konzerv és fagyasztott spárgatermék kerül a polcokra, de nő a kereslet a savanyított és pácolt spárga iránt is. A fogyasztók egyre inkább érdeklődnek a szeletelt, mosott és főzésre kész spárgaformátumok iránt, ami a kényelmes élelmiszer-elkészítés iránti növekvő igényt tükrözi
A spárga valódi vitaminbomba, tele jótékony tápanyagokkal! E csodás zöldség hajtásában A-, B1-, B2-, B3-, B5-, B6-, B7-, C-, E- és K-vitamin, valamint folsav található, emellett gazdag kalciumban, foszforban, vasban, nátriumban, káliumban, szilíciumban és molibdénben is. Az értékes aminosavak között kiemelkedik az aszparaginsav is. A spárgahajtás legízletesebb része a feje, amely a legpuhább és legfinomabb falatokat rejti. A szár alja viszont rostosabb, és külső rétegének enyhe kesernyéssége van. A friss spárgát nedves konyharuhába csavarva 2-3 napig tárolhatjuk a hűtőszekrényben, de érdemes azonnal elkészíteni, hiszen frissen az igazi ízélmény!