A haláltakarítás a svédek egyik legnépszerűbb módszere, amely bár elsőre meglepőnek tűnhet, mégis hatékonyan segít a rend és a tisztaság megteremtésében.

Bár a haláltakarítás elsőre elég morbidnak tűnhet, a svédek esküsznek erre a módszerre.
Az utóbbi évtizedek során számos innovatív takarítási módszert fedezhettünk fel, amelyek jelentősen megkönnyítik a rend fenntartását a különböző helyiségekben. Például Marie Kondo népszerű tipjei sokak életét megváltoztatták. Emellett a svédek különös, de hatékony rendszere, amely a "haláltakarítás" névre hallgat, szintén figyelemre méltó. Ez a kifejezés elsőre talán furcsának tűnhet, de valójában nem olyan morbid, mint amilyennek hangzik – erről bővebben az NBC cikkében olvashatunk.
A cikk bevezetője meglepő módon arra hívja fel a figyelmet, hogy a módszer korántsem annyira brutális, mint ahogy elsőre tűnhet. A technika lényege csupán annyi, hogy amikor az ember elérkezik életének középkorú szakaszába, lehetősége nyílik arra, hogy átválogassa a birtokában lévő tárgyakat, és megszabaduljon azoktól, amelyekre valójában már nincs szüksége. Ez a folyamat nem csupán a fizikai tér rendezését szolgálja, hanem egyben lehetőséget ad a mentális felfrissülésre is.
"Nézze meg a tárolóhelyeket, és szedjen ki mindent, ami ott van. Ki fog gondoskodni minderről, ha már nem lesz itt?"
- fogalmazta meg korábban Margareta Magnusson a „A svéd halál takarításának gyengéd művészete: Hogyan tegyük könnyebbé szeretteink életét és tegyük saját életünket kellemesebbé” című könyvében.
Margareta Magnusson megközelítése szerint a metódus lényege abban rejlik, hogy az emberek már életük során aktívan foglalkozzanak a dolgaik rendszerezésével. Ennek eredményeként a kialakított rend nemcsak az otthonaikban teremt nyugalmat, hanem a szeretteik számára is megkönnyíti a helyzetet, hiszen nem kell a hagyaték kezelésével bajlódniuk, ha az érintett személy eltávozik az élők sorából.
"A haláltakarítás nem a portalanításról vagy a felmosásról szól; egy állandó szervezeti formáról szól, amely gördülékenyebbé teszi a mindennapjait"
- emelte ki.
A szakértő szerint a svéd haláltakarítást abban az esetben is érdemes bevezetni az életünkben, ha nem a halálra készülünk. Mivel a módszer nyugalmat, minimalizmust és rendszert hozhat a mindennapokba. A segítségével megszabadulhatunk a felesleges kacatoktól vagy éppen az olyan tárgyaktól, amelyekre már nincs szükségünk, nem használjuk őket.
Margareta Magnusson úgy gondolja, ha kisebb a káosz kívül, akkor belül is. Tehát a módszer segíthet abban, hogy kevésbé éljük meg stresszesen a mindennapokat, és nyugalmat teremtsünk az otthonunkban. Egyes kutatások szerint, a rendetlenség valójában megnehezítheti az agy számára, hogy egy adott feladatra összpontosítson.