A független sajtó álcája alatt külföldi forrásokból finanszírozott propagandaszerek rejtőznek.

- nyilatkozta a hivatal vezetője, aki hozzátette, hogy véleménye szerint ezek külföldi forrásokból származó, pénzügyi támogatással létrejött propagandatermékek.
A dollármédia zászlóshajói
A médiatámogatások ügyében a tisztánlátást segíti a Szuverenitásvédelmi Hivatalnak az a jelentése, amely utal arra, hogy az eddig hazánkba gurított dollárok egyik legnagyobb haszonélvezőjének a Telex nevezhető. A lap újságíróképző akadémiájának finanszírozásból ugyanis az Amerikai Egyesült Államok külügyminisztériumának egyik hivatala több mint 740 ezer dollárral, majdnem háromszázmillió forinttal vette ki a részét. De komoly pénzekben részesült Washingtonból, közelebbről a USAID közép-európai programjából az Átlátszó, a Direkt36 és a 444 is. Utóbbi saját maga írta meg, hogy kiadója, a Magyar Jeti Zrt. részt vett az Egyesült Államok költségvetése által finanszírozott programokban, ezek a források pedig éves költségvetésük két-négy százaléka közötti részét tették ki.
Ez akkor is több tíz millió forintot jelenthet, ha a lap beszámolóját valósnak fogadjuk el. A Szuverenitásvédelmi Hivatal szerint viszont az arány bizonyíthatóan nem igaz. Mellétehető, hogy az Átlátszó főszerkesztője, Bodoky Tamás azt nyilatkozta: az utóbbi két évben a szerkesztőség bevételeinek 10-15 százaléka származott közvetve a USAID-tól.
Természetesen! Itt van egy egyedibb megfogalmazás a "pályázati pénzek" kifejezésre: **Támogatási források** Ezek olyan pénzügyi eszközök, amelyek különböző projektek és kezdeményezések megvalósítását segítik elő, legyen szó közösségi fejlesztésekről, innovációról vagy kutatásról. A pályázati lehetőségek kiírása során a cél az, hogy a legjobb ötletek és megoldások nyereményként hozzájussanak a szükséges tőkéhez.
Természetesen nem csupán egyetlen finanszírozási forrás biztosította az amerikai tőkét a magukat függetlennek tituláló, ám valójában baloldali magyar médiának. Az Egyesült Államok nagykövetsége a Mérték Médiaelemző Műhely és az Ökotárs közreműködésével több fordulóban is pályázatokat írt ki. A Szuverenitásvédelmi Hivatal jelentése alapján a USAID arra készül, hogy 2025 tavaszáig, mindössze egy év leforgása alatt körülbelül 320 millió forinttal támogassa a kormánykritikus sajtót.
A 2024 januárjában bejelentett első pályázati kör keretében közel 116 millió forintot osztottak szét, míg a második körben több mint harminc milliárd forintot juttattak a baloldali média képviselőinek.
A harmadik körben felkínált 173 millió forinttól azonban elzárkóztak a nyertesnek kikiáltott szerkesztőségek és politikai nyomásgyakorló szervezetek, mivel az új amerikai kormányzat felfüggesztette a USAID-források kifizetését. Ennek ellenére a pályázat révén számos amerikai millióhoz jutott például a szír repülős álhír kapcsán sajtótörténetet író Magyar Hang, valamint olyan elismert médiumok, mint az Élet és Irodalom, a Klubrádió, az Átlátszó, a Magyar Narancs, a Telex, a Tilos Rádió, és számos helyi orgánum, köztük a Debreciner is.
Sorosék is részt vettek a buliban.
Fontos megemlíteni a Direkt 36 oknyomozó portált és a Partizánt, hiszen mindkettő jelentős szereplője a hazai médiának. Közös vonásuk, hogy mindketten amerikai támogatásban részesültek működésük során. Emellett a két médium legfontosabb munkatársai is képzéseken vettek részt az Egyesült Államokban, ami hozzájárult a szakmai fejlődésükhöz és a munkájuk minőségének javításához.
A Direkt 36 portál 2015-ben indította el írásainak publikálását, és már az első évben megjelentek a támogatói között a Soros György által létrehozott Nyílt Társadalom Alapítványok. Ez a kapcsolat nem csupán egy alkalomra korlátozódott, hiszen az azt követő években is folyamatosan érkeztek támogatások ebből a forrásból.
A Direkt 36 több olyan nemzetközi médiahálózat munkájába is bekapcsolódott, amelyeket részben szintén az amerikai milliárdos finanszírozott. Ennél is beszédesebb, hogy a portál rendszeresen foglalkozik nemzetbiztonsági kérdésekkel, nemegyszer olyan részletességgel, ami felvetette annak gyanúját is, hogy ellenérdekelt titkosszolgálati érdekek húzódnak az "újságírói" munka hátterében. Mindezt csak erősíti, hogy a Direkt 36 munkatársainak egy részét - például ösztöndíj formájában - Amerikában képezték.
A helyzet a Partizánnal is hasonlóképpen alakul.
A baloldali médiumok dinamikus fejlődésének emblematikus alakja Gulyás Márton, aki szélsőbaloldali aktivistaként van jelen a közéletben. 2023-ban amerikai kormányzati ösztöndíj keretében vett részt egy képzésen az Egyesült Államokban. Eközben a Partizán nevű platform, amelynek Gulyás is része, jelentős, több száz millió forintos támogatást kapott külföldi forrásokból az utóbbi években. A támogatók között szerepel a National Endowment for Democracy (NED), amely az amerikai állam költségvetéséből finanszírozott szervezetként ismert, valamint a Soros György által támogatott German Marshall Fund is. Érdekesség, hogy a NED-et sokan úgy emlegetik, mint a CIA hivatalos arculatát külföldön.