A dán csapat sem tudta megállítani őket, így Norvégiának ismét sikerült elhódítania a női kézilabda Európa-bajnoki címet. | M4 Sport
Norvégia női kézilabda csapata fantasztikus teljesítményt nyújtott a vasárnapi Európa-bajnoki döntőben, ahol 31-23-ra felülmúlta Dániát. Ezzel a győzelemmel a norvégok zsinórban harmadszor hódították el a kontinenstornát. A torna gólkirálynője Klujber Katrin lett, aki 60 góljával kiemelkedett a mezőnyből.
Női kézilabda Európa-bajnokság, döntő, végeredmény:
Norvégia és Dánia izgalmas összecsapása során a norvég csapat 31-23-as eredménnyel diadalmaskodott, a félidőben pedig 13-12-es előnyükkel indultak a második játékrészre. Az esemény tele volt feszültséggel és látványos pillanatokkal, amelyek még emlékezetesebbé tették a mérkőzést.
Bécs, ahol 8775 lelkes néző gyűlt össze, a mérkőzést Antic és Jakovljevic, a szerb csapat tagjai irányították.
A gólszerzők listáján Reistad vezet 8 találattal, őt követi Hovden 6 góllal. A következő helyeken Herrem és Brattset állnak, mindketten 4-4 gólt szereztek. R. Deila 3 alkalommal talált be, míg Skogrand és Sa. Solberg 2-2 gólt könyvelhetett el. Az 1 gól szerzők között szerepel Aardahl és Bakkerud, míg Hansen és Höjlund is 5-5 góllal zárták a szezont. Hagesö, Möller, valamint Aagot Hansen 3-3 gólt szereztek, míg Halilcevic, Iversen, Nielsen és Friis mindannyian 1-1 gólra büszkék.
A norvégok a magyar válogatott 30-22-es pénteki legyőzésével jutottak döntőbe, amelyben megismétlődött a két évvel ezelőtti norvég-dán összecsapás, akkor előbbiek 27-25-ös sikerükkel nyerték meg a tornát.
Ezúttal a mérkőzés kezdete a védekezés dominálta, és több mint négy perc elteltével láthatta csak a bécsi Stadthalle közönsége az első gólt. Az elején a dán csapat, amely olimpiai és világbajnoki bronzérmesként érkezett, magabiztosan kezdett, és kétgólos előnyre tettek szert. Hálóőrük, Anna Kristensen, akit a torna legjobb kapusának választottak, négy bravúros védéssel indította a meccset. A nyolcadik perc végén végre megszületett a norvégok első gólja, akik aztán a címvédőként 5-5-nél utolérték ellenfelüket. Innentől kezdve felváltva alakították ki a helyzeteket, hol az egyik, hol a másik csapat talált be, végül a szünetre a norvégok egygólos előnnyel vonulhattak az öltözőbe.
A második félidő kezdetén a norvég csapat dominálta a játékot, és tíz perc elteltével már 20-14-re vezettek, ezzel gyakorlatilag biztosítva a győzelmüket az aranyéremért folytatott küzdelemben. A dánok mindent megpróbáltak, még a taktikájukat is megváltoztatták, és a támadásaikat hét a hat ellen próbálták végrehajtani, de a hátrányuk egyre csak nőtt. Norvégia győzelme a második félidő során már nem volt kérdéses, így a párizsi olimpia után ismét a csúcsra értek, megszerezve történetük tizedik Európa-bajnoki címét.
Ezzel a mérkőzéssel búcsúzott a norvég női kézilabda válogatott élén álló Thorir Hergeirsson, aki 2009 óta vezette a csapatot. Az ő irányítása alatt a norvég együttes 20 világversenyből 17-et éremmel zárt, köztük az olimpián két arany- és két bronzérmet, világbajnokságokon három arany-, két ezüst- és egy bronzérmet, míg az Európa-bajnokságokon hat arany- és egy ezüstérmet nyert. A találkozón a Bajnokok Ligája címvédő Győri Audi ETO játékosai közül Emilie Hovden hat, Kari Brattset négy gólt szerzett, Kristine Breistöl viszont nem tudott betalálni. A korábbi győri kapus, Katrine Lunde csupán egy lövést kapott, amit nem tudott hárítani, míg a szintén ex-győri Silje Solberg 12 dán kísérletet hárított. A mérkőzés legjobbjának választott Henny Reistad nyolc góljával kiemelkedett, és ő lett a legeredményesebb játékos.
A Győr dán kapusa, Sandra Toft kapujára mindössze egy lövés érkezett, amelyet sajnos nem tudott hárítani. Klubtársa és honfitársa, Kristina Jörgensen, két próbálkozásából szintén nem tudott betalálni. Kristensen kilenc bravúrral zárta a meccset, ami elég volt ahhoz, hogy őt válasszák a torna legértékesebb játékosának. A gólkirálynői címet a magyar All Star-csapatba is beválasztott jobbátlövő, Klujber Katrin hódította el, összesen 60 góllal a neve mellett.
A Ferencváros kiemelkedő játékosa, Farkas Ágnes, a labdarúgó Európa-bajnokságok történetében a negyedik magyar gólkirály lett. Ő 1994-ben és 2002-ben, míg Radulovics Bojana 2004-ben végzett a gólkirályi rangsor élén.