A csádi kormánypárt dominálta a parlamenti választásokat, és ezzel biztosította a többséget a törvényhozásban.


A legfontosabb ellenzéki pártok bojkottálták és színjátéknak nevezték az egészet, és a korábbi elnökválasztáshoz hasonlították, amit az a Mahamat Déby nyert, akivel Orbán is jó kapcsolatot ápol.

Az előzetes eredmények szerint a csádi parlamenti választásokon a kormánypárt szerezte meg a szavazatok többségét - írja az Euronews, hozzátéve, hogy a legfontosabb ellenzéki pártok bojkottálták a választást, amely 2011 óta az első volt.

Ahmed Bartchiret, a választási bizottság elnöke szombat este nyilvánosságra hozta, hogy a kormányzó Hazafias Megmentési Mozgalom a 188 választási helyből 124-et sikeresen elnyert. A választásra való részvétel aránya 51,5 százalék volt.

A választást több mint 10 ellenzéki párt bojkottálta, akik nyíltan színjátéknak titulálták a folyamatot. Kifejezték aggodalmukat, hogy az elnökválasztáshoz hasonlóan ez a szavazás is csupán látszatintézkedés lesz. Mahamat Déby a tavaly májusban lezajlott elnökválasztáson 61 százalékos eredménnyel diadalmaskodott, de a választás előtti időszakban meggyilkolták a legfőbb ellenfelét, és további három jelölt is visszalépett a versenytől.

Déby és Orbán Viktor közötti kapcsolat különösen szoros, ami nem meglepő, hiszen Orbán még indiai tartózkodása alatt is reagált a csádi elnöki palota elleni kommandós támadásra egy Twitter-bejegyzésben. Tavaly ősszel Budapestre látogató Débyvel folytatott megbeszélésük során valószínűleg a terrorellenes intézkedések és a migráció megfékezését célzó, még nem teljesen tisztázott magyar katonai misszió is terítékre került. Ez a terv kétszáz katona bevonásával valósulna meg, és az előkészítésében Orbán Gáspár, a miniszterelnök fia is jelentős szerepet vállalt.

Déby az apjától, Idriss Débytől örökölte a hatalmat, aki három évtizeden át irányította az afrikai országot, miután egy puccsal megszerezte a vezetést. A legutóbbi parlamenti választások, amelyek december végén zajlottak, lényegében a "demokratikus átmenet" befejezésének jeleként értékelhetők. Déby, a biztosra menve, előtte már kijelöltette magát Csád marsalljává. Részletesebben a politikai helyzetről és Déby tevékenységéről itt olvashatsz:

Related posts